Trwa ładowanie...
d2fvy1e

Abp Paetz koncelebrował mszę. Mimo zakazu Watykanu

Arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków i księży, koncelebrował mszę mimo zakazu z Watykanu. Duchowny uczestniczył w pogrzebie ks. prałata Mariana Lewandowskiego w poznańskiej archikatedrze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Juliusz Paetz był metropolitą poznańskim w latach 1996-2002
Abp Juliusz Paetz był metropolitą poznańskim w latach 1996-2002 (East News, Fot: Sławomir Seidler)
d2fvy1e

Uroczystości pożegnania ks. Mariana Lewandowski, wieloletniego dyrektora Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, odbyła się w czwartek. Mszę koncelebrował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jednak towarzyszyli mu biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Damian Bryl oraz arcybiskup senior Juliusz Paetz - informuje "Gazeta Wyborcza".

Już po raz kolejny hierarcha łamie zakaz wydany przez Watykan w 2002 r., kiedy wybuchła afera z zarzutami o molestowanie księży i kleryków. Abp zaprzeczył wtedy wszystkiemu, ale złożył rezygnację z funkcji metropolity poznańskiego.

Zgodnie z wytycznymi władz kościelnych abp Juliusz Paetz nie może udzielać święceń i bierzmowania, przewodniczyć uroczystościom kościelnym. Od 2013 r. zakaz ten rozszerzono o udział w tych uroczystościach. Mimo to hierarcha szedł w procesjach z okazji Bożego Ciała i uczestniczył w rocznicy Poznańskiego Czerwca.

d2fvy1e

Trzy lata temu Watykan ponownie przypomniał abp. Paetzowi o zakazie, bo ten zakomunikował, że weźmie udział w mszy podczas uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski.

Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik metropolity poznańskiego na pytanie dziennika odpowiedział, że "abp senior zapewne nie uczestniczyłby w pogrzebach swoich bliskich czy też wspomnianego kapłana", gdyby to naruszało zakaz. Jak podaje wyborcza.pl, kuria zdjęła jednak część materiałów z uroczystości w archikatedrze ze swoich stron internetowych.

d2fvy1e

Żródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Cymański składa zaskakujące życzenia PO

d2fvy1e

Podziel się opinią

Share
d2fvy1e
d2fvy1e