Trwa ładowanie...

Episkopat świętuje urodziny abp. Paetza. Jest odpowiedź KEP

Na oficjalnym profilu Konferencji Episkopatu Polski na Twitterze pojawił się wpis z okazji urodzin abp. Juliusza Paetza. - Naszym zamiarem nie było urażenie kogokolwiek. Umieszczenie wpisu było niefortunne - tłumaczy Wirtualnej Polsce ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Share
Episkopat świętuje urodziny abp. Paetza. Jest odpowiedź KEP
Źródło: East News, Fot: STANISLAW KOWALCZUK
d1vfi47

- Dzisiaj rocznica urodzin abp. Juliusza Paetza, a także rocznica święceń biskupich bp. Władysława Bobowskiego oraz bp. Mariana Rojka. Plurimos annos! [pol. sto lat - przyp. autor] - możemy przeczytać w tweecie zamieszczonym na profilu EpiskopatNews.

Juliusz Paetz był arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. To właśnie w 2002 roku media ujawniły, że duchowny molestował seksualnie młodych kleryków i księży. Wcześniej przez dwa lata środowiska katolickie próbowały sprawę rozwiązać po cichu, jednak nieskutecznie. W sprawę zaangażował się wówczas sam papież Jan Paweł II. Arcybiskup Paetz zaprzeczył wówczas zarzutom, jednak pod naciskiem Watykanu złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego.

Twitter
Źródło: Twitter

Po naszej publikacji na profilu KEP pojawiło się sprostowanie wpisu. - Naszym zamiarem nie było urażenie kogokolwiek. Umieszczenie wpisu było niefortunne - czytamy we wpisie.

Stolica Apostolska nałożyła na niego zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy oraz przewodniczenia publicznym uroczystościom. Z czasem zabroniła Paetzowi nawet udziału w nich.

d1vfi47

Kilka lat temu "Gazeta Wyborcza" dotarła do kilku ofiar Paetza. Mężczyźni mówili o homoseksualnych skłonnościach arcybiskupa, pocałunkach, pijaństwie, męskich tańcach i propozycjach wspólnego pójścia pod prysznic.

Sprawę molestowania opisał również magazyn "Duży Format", który opisał historię Adama. Mężczyzna poznał abp. Paetza w wieku 20 lat. Dostawał od niego drogie upominki. Adam wspomina drogie koszule z wełny i kaszmiru i dodaje, że w przeszłości Paetz żalił mu się, że nie "nie ma do kogo się przytulać". Adam potwierdził też, że bywał u arcybiskupa w sypialni. Na zaproszenie duchownego.

- EpiskopatNews świętuje rocznicę urodzin arcybiskupa Juliusza Paetza. I to jest coś gorzej, niż obciach. To obrażanie kleryków i młodych kapłanów, których arcybiskup molestował i bohaterów, którzy odważyli się stanąć naprzeciwko niemu - napisał na Facebooku Tomasz Terlikowski. - To im trzeba życzyć wielu lat życia, a jemu pozwolić na pokutę, a nie świętować jego rocznice. Homo-lobby nie daje się wyciąć? - pyta publicysta.

d1vfi47

Podziel się opinią

Share
d1vfi47
d1vfi47
Więcej tematów