Trwa ładowanie...

Arcybiskup Juliusz Paetz nie żyje

Zmarł arcybiskup Juliusz Paetz. Informację o śmierci duchownego potwierdziła kuria metropolitalna. Miał 84 lata.

Share
Arcybiskup Juliusz Paetz nie żyjeŹródło: East News, fot: Piotr Blawicki
dz7usrg

Abp Juliusz Paetz był arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Po pojawieniu się oskarżeń o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym, zrezygnował ze stanowiska. Nie przyznał się do zarzutów.

Watykan zakazał mu udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom.

"Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego" - poinformowała archidiecezja poznańska.

dz7usrg

Abp Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu. 20 grudnia 1982 został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Święcenia biskupie otrzymał od papieża Jana Pawła II 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jako dewizę biskupią przyjął słowa "In nomine Domini" ("W imię Pańskie").

W 1995 otworzył I synod diecezjalny. Jest twórcą"Głosu Katolickiego”. Ustanowił 34 parafie. W 1996 roku został arcybiskupem poznańskim. Odznaczono go również portugalskim Orderem Zasługi III klasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dz7usrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dz7usrg
dz7usrg
Więcej tematów