PolskaTegoroczny INFOSYSTEM poświęcony telekomunikacji i Internetowi

Tegoroczny INFOSYSTEM poświęcony telekomunikacji i Internetowi

(inf. własna)

Dominującymi tematami tegorocznego INFOSYSTEMU są telekomunikacja i Internet. Zagadnieniom tym poświęcono większość konferencji, będących nieodłączną częścią oferty wystawienniczej.

Podczas gdy pełna nazwa INFOSYSTEMU 2000 brzmiała: Międzynarodowe Targi Elektroniki, Telekomunikacji i Technik Komputerowych, tegoroczny INFOSYSTEM to Międzynarodowe Targi Telekomunikacji, Technologii Informatycznych i Elektroniki.

Rynkowi usług i technologii telekomunikacyjnych poświęcone zostało wtorkowe Forum Gospodarcze "Tel - Ekon". Jego przewodnim tematem był Nowy ład w telekomunikacji polskiej w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W 2001 r. wejdzie w życie nowe prawo telekomunikacyjne, które będzie regulowało zasady gry dla uczestników rynku telekomunikacyjnego. Został także powołany Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Oba te kroki nie są obojętne dla procesu integracji naszego kraju z Unią.

Polski rynek czeka jeszcze bardzo dużo zmian przed wstąpieniem do UE. Konkurencję na rynku usług telekomunikacyjnych, rozwój szerokopasmowych sieci dostępowych oraz inne nowoczesne usługi zapowiadał Andrzej Grześkowiak z Alcatela. Zwiększenie przesyłania danych za pośrednictwem satelitów wymieniła Elżbieta Rumińska z Eutelsatu.

Szybki dostęp do Internetu ma być jednym z wyników tych zmian, a to jest jedna z podstawowych zależności w budowaniu społeczeństwa informacyjnego.

Kontynuacją i rozszerzeniem wcześniejszych konferencji targowych Polman i ISThums jest Pionier. Wystawa połączona z trzydniową naukową konferencją poświęcona jest Internetowi optycznemu. Ma ona przedstawić osiągnięcia uzyskane przez program badawczy Komitetu Badań Naukowych Pionier, który dotyczy zaawansowanych aplikacji, usług i technologii realizowanych dla programu Polskiego Internetu Optycznego.

Infrastruktura Pioniera obejmuje budowę krajowej sieci światłowodowej nowej generacji, oferującej szybką transmisję danych (powyżej 10 Gb/s) równolegle na wielu długościach fal.

Zwiedzający targi indywidualni użytkownicy nowoczesnych technologii wyrażali nadzieje, że już niedługo wszystkie te debaty przełożą się na szybki i tani dostęp do Internetu.

Sylwia Strzałkowska (WP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)