Trwa ładowanie...

Rosja się oburzyła. Dyrektor Muzeum Auschwitz odpowiada Zacharowej

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaatakowała w czwartek Polskę za brak zaproszenia dla rosyjskiej delegacji na uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Dyplomatka oskarżyła polskie władze o "wymazywanie prawdy historycznej i pamięci o prawdziwych wyzwolicielach". Padły ostre słowa o "manipulacji", "hipokryzji" i "drażnieniu niemieckiego i polskiego sumienia". - Nie zamierzam wchodzić w dyskusję - stwierdza stanowczo dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński "nie zamierza wchodzić w dyskusję" z rzeczniczką rosyjskiego MSZDyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński "nie zamierza wchodzić w dyskusję" z rzeczniczką rosyjskiego MSZŹródło: PAP, Wikmedia, fot: Piotr drabik
d41845n
d41845n

- Nie zamierzam wchodzić w dyskusję. Każdy przyzwoity człowiek to zrozumie, że w obecnej sytuacji to jedyna normalna reakcja. Nie mogłem podjąć żadnej innej decyzji, tego wymaga przyzwoitość - stanowczo stwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Piotr Cywiński zaznacza też, że w obecnych okolicznościach nie byłby w stanie podpisać żadnego listu do ambasadora Rosji, który miałby "brzmienie zapraszające".

Rosyjskie MSZ grzmi i atakuje Polskę

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ grzmiała po decyzji władz placówki. W mediach społecznościowych zamieściła pełen irytacji wpis, komentujący ruch kierownictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau o pominięciu Rosjan na liście gości.

d41845n

Propagandystka napisała, że to Armia Czerwona ocaliła ostatnich więźniów hitlerowskich katowni. "Przepisywanie historii w nowy sposób nie zadziała" - napisała na kanale Telegram.

Bez prawa głosu

Zazwyczaj w obchodach rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu uczestniczył ambasador Federacji Rosyjskiej. Miał nawet możliwość zabrania głosu. W tym roku takiej okazji mieć nie będzie. Gdy trwa wojna, jaką Kreml wypowiedział swojemu sąsiadowi, bezwzględnie dopuszczając się zbrodni, delegacja rosyjska nie będzie uczestniczyć w obchodach.

Już w zeszłym roku nie było nikogo z Rosji wśród oficjalnych gości. Wówczas Moskwa kierowała groźby w kierunku Ukrainy, straszyła napaścią i gromadziła wojska na terenie Białorusi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d41845n

Zobacz też: Potężna eksplozja pod Bachmutem. Rosyjska 2S9 Nona zrównana z ziemią

Zaproszenia nie będzie

Jak co roku w obchodach przypadających na 27 stycznia udział wezmą liczni goście - żyjący jeszcze więźniowie nazistowskiej kaźni i przedstawiciele wszystkich państw, których obywatele cierpieli z rąk hitlerowców w Oświęcimiu.

O braku zaproszenia dla rosyjskie delegacji poinformował w środę rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau Bartosz Bartyzel.

- W związku z napaścią na wolną i niepodległą Ukrainę przedstawiciele Federacji Rosyjskiej nie zostali zaproszeni do udziału w tegorocznych obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz - powiedział Bartyzel Polskiej Agencji Prasowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41845n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d41845n
Więcej tematów