Rosja się oburzyła. Dyrektor Muzeum Auschwitz odpowiada Zacharowej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaatakowała w czwartek Polskę za brak zaproszenia dla rosyjskiej delegacji na uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Dyplomatka oskarżyła polskie władze o "wymazywanie prawdy historycznej i pamięci o prawdziwych wyzwolicielach". Padły ostre słowa o "manipulacji", "hipokryzji" i "drażnieniu niemieckiego i polskiego sumienia". - Nie zamierzam wchodzić w dyskusję - stwierdza stanowczo dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.
26.01.2023 | aktual.: 26.01.2023 19:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Nie zamierzam wchodzić w dyskusję. Każdy przyzwoity człowiek to zrozumie, że w obecnej sytuacji to jedyna normalna reakcja. Nie mogłem podjąć żadnej innej decyzji, tego wymaga przyzwoitość - stanowczo stwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Piotr Cywiński zaznacza też, że w obecnych okolicznościach nie byłby w stanie podpisać żadnego listu do ambasadora Rosji, który miałby "brzmienie zapraszające".
Zobacz także
Rosyjskie MSZ grzmi i atakuje Polskę
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ grzmiała po decyzji władz placówki. W mediach społecznościowych zamieściła pełen irytacji wpis, komentujący ruch kierownictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau o pominięciu Rosjan na liście gości.
Propagandystka napisała, że to Armia Czerwona ocaliła ostatnich więźniów hitlerowskich katowni. "Przepisywanie historii w nowy sposób nie zadziała" - napisała na kanale Telegram.
Bez prawa głosu
Zazwyczaj w obchodach rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu uczestniczył ambasador Federacji Rosyjskiej. Miał nawet możliwość zabrania głosu. W tym roku takiej okazji mieć nie będzie. Gdy trwa wojna, jaką Kreml wypowiedział swojemu sąsiadowi, bezwzględnie dopuszczając się zbrodni, delegacja rosyjska nie będzie uczestniczyć w obchodach.
Już w zeszłym roku nie było nikogo z Rosji wśród oficjalnych gości. Wówczas Moskwa kierowała groźby w kierunku Ukrainy, straszyła napaścią i gromadziła wojska na terenie Białorusi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Potężna eksplozja pod Bachmutem. Rosyjska 2S9 Nona zrównana z ziemią
Zaproszenia nie będzie
Jak co roku w obchodach przypadających na 27 stycznia udział wezmą liczni goście - żyjący jeszcze więźniowie nazistowskiej kaźni i przedstawiciele wszystkich państw, których obywatele cierpieli z rąk hitlerowców w Oświęcimiu.
O braku zaproszenia dla rosyjskie delegacji poinformował w środę rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau Bartosz Bartyzel.
- W związku z napaścią na wolną i niepodległą Ukrainę przedstawiciele Federacji Rosyjskiej nie zostali zaproszeni do udziału w tegorocznych obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz - powiedział Bartyzel Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz także