Trwa ładowanie...
d1q8c86

Tatry. Burza po akcji TOPR na Giewoncie. "Miejcie honor!"

Tatry. Giewont. "Panie Prezydencie! Panie Premierze! Panie i Panowie politycy, miejcie honor!" - pisze dziennikarka Beata Sabała-Zielińska, autorka książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć". Zwraca uwagę na pewien ważny aspekt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry. Giewont. Akcja TOPR
Tatry. Giewont. Akcja TOPR (East News)
d1q8c86

Tatry. Nie dalej jak w ostatni czwartek doszło do silnych wyładowań atmosferycznych w wielu miejscach w górach. Najtragiczniejsza sytuacja była na Giewoncie. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 100 osób trafiło do szpitali, niektóre w stanie ciężkim. Obecnie hospitalizowanych jest jeszcze 27 osób.

Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu szlaku z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. Będzie on wyłączony z ruchu do odwołania.

W akcji ratunkowej w Tatrach wzięło udział dziesiątki ratowników. Beata Sabała-Zielińska, autorka książki o TOPR zwróciła uwagę na pewien ważny aspekt tej sytuacji. Jak mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską, górscy ratownicy są "herosami naszych czasów".

d1q8c86

Ratując turystów w górach, ratownicy TOPR często narażają własne życie. Jednocześnie zarabiają mało albo zupełnie nic. Teraz w swoim spisie na Facebooku Sabala-Zielińska kieruje apel do polityków.

Tatry. Jak zarabia TOPR?

"Szanowni Państwo, kurz bitewny opadł. Media, wycofują się z tematu akcji na Giewoncie, i to zrozumiałe - życie pędzi dalej, ale boję się, bo wiem, że wszystkie wielkie słowa, które padły w czasie relacjonowania zdarzenia, błyskawicznie wyblakną" - zaczyna swój komentarz.

"Bohaterowie z pierwszych stron gazet (także tych światowych) zakaszą rękawy, by szukać sponsorów na działalność TOPR-u, a po godzinach zabiorą się do kolejnej roboty, by wyżywić rodziny. Miłośnicy TOPR-u ogłoszą w mediach społecznościowych zbiórki pieniężne, by wspomóc herosów naszych czasów, a MSWiA roześle informację do mediów o gigantycznych zarobkach ratowników, przekonując, że 4,5 tys. brutto, wliczając w to z wysługę lat i wszystkie możliwe dodatki (żeby była jasność - młody ratownik, musi zadowolić się kwotą 2600 zł na rękę) to złote runo. Czyżby?" - pisze dalej Beata Sabała-Zielińska.

d1q8c86

Zawraca uwagę, że "mówimy o 37 ratownikach zawodowych TOPR i 150 ratownikach GOPR - w sumie to grupa 200 osób". "Ludzi, którzy ratują świat!" - jak ich nazywa. Przypomina też, że w historii TOPR-u, ośmiu ratowników nie wróciło z akcji.

Źródło: East News

Tatry ponad wszystko

Autorka książki o TOPR cytuje także przysięgę, jaką składają ratownicy. "Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy. […] Obowiązki swe pełnił będę sumiennie i gorliwie, pamiętając, że od mego postępowania zależne być może życie ludzkie. W zupełnej świadomości przyjętych na się trudnych obowiązków i na znak dobrej swej woli powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam„.….”

d1q8c86

"Od 110 lat, czyli od czasu powstanie Organizacji, NIKT tej przysięgi nie złamał!" - pisze.

Krytycznie podsumowuje działania polityków wobec TOPR, pisząc, że "przypominają sobie o nich w gorących okresach kampanijnych, by przebierając się w czerwone polary, grzać się w blasku ratowników".

"Ratownicy rzadko się skarżą, ale przyznają, że walką o godne wynagrodzenie są już zmęczeni i… stracili nadzieję.
Dacie wiarę?! Ludzie, którzy niosą nadzieję, którzy są nadzieją dla potrzebujących pomocy, przestali wierzyć w sprawiedliwość i przyzwoitość.
To przykre, smutne i zawstydzające.
Panie Prezydencie! Panie Premierze! Panie i Panowie politycy, miejcie honor! Zapłaćcie ratownikom TOPR-u tyle, ile są warci. To elita naszego kraju - ludzie na których zawsze możemy liczyć. Pokażmy im, że oni mogą liczyć na nas" - podsumowuje swój apel Beata Sabała-Zielińska.

d1q8c86

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q8c86

Podziel się opinią

Share

d1q8c86

d1q8c86
Więcej tematów