Trwa ładowanie...

Tak wygląda powódź 2024. Mapy pokazują skalę tragedii

Południowa Polska walczy ze skutkami powodzi. Ogrom tragedii widać na mapach satelitarnych.

Mapy pokazują skalę powodziMapy pokazują skalę powodziŹródło: Licencjodawca
dc632jb
dc632jb

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl

W okolicach Kłodzka, Lądka-Zdroju i Głuchołaz sytuacja powodziowa jest wyjątkowo poważna. Po przejściu fali powodziowej mieszkańcy tych miejscowości zmuszeni są do intensywnego sprzątania i naprawy zniszczeń. Od wtorku zaczęto łatanie uszkodzonego wału w Nysie, aby obronić miasto przed napływającą wodą. Wysoka woda przemieszcza się w kierunku Wrocławia.

Najważniejsze miejsca dotknięte powodzią:

  • Kłodzko
  • Lądek Zdrój
  • Głuchołazy
  • Nysa

Skalę powodzi można zobaczyć na mapach, opracowanych przez firmę ICEYE na podstawie danych zebranych przez satelity radarowe. Oto analiza przed i po stanu wody w Kłodzku:

"Wszystkie satelity radarowe ICEYE zostały skierowane do obserwacji sytuacji kryzysowej na południu Polski" - informuje Rafał Modrzewski z ICEYE.

Na mapie udostępnionej IMGW widać także rozlewiska wzdłuż Odry w okolicach miast Brzeg i Oława oraz zalany Lewin Brzeski.

Joanna Depta Licencjodawca
Joanna DeptaŹródło: Licencjodawca, fot: Joanna Depta

Na nadejście fali kulminacyjnej szykuje się Wrocław. - Worki nic nie pomogą. W 1997 miałem i co? Zalało mnie na metr wysokości - mówi mieszkaniec Pracz Odrzańskich we Wrocławiu, gdzie Bystrzyca uchodzi do Odry. To rejon szczególnie zagrożony ze względu na możliwą "cofkę". W nowej części osiedla, bliżej obu rzek, mieszkańcy szykują się na najgorsze.

Zagrożenie powodziowe WP
Zagrożenie powodzioweŹródło: WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dc632jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc632jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj