Tak nie było od 20 lat. Ekstremalnie ciepły kwiecień

W niedzielę w prognozach zapowiadano 26-27 stopni. To, co zarejestrowało IMGW, przeszło oczekiwania. Za nami najcieplejszy dzień kwietnia od 30 lat. W lubuskim Radzyminie zarejestrowano aż 29,4 stopni Celsjusza.

Tak nie było od 20 lat. Ekstremalnie ciepły kwiecień
Tak nie było od 20 lat. Ekstremalnie ciepły kwiecień
Źródło zdjęć: © wxcharts.com
oprac. SBO

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Prognoza pogody na wtorek przewiduje temperaturę, która jest tak niezwykle wysoka dla tej pory roku, że takie zjawisko ma miejsce średnio raz na dwadzieścia lat.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, analiza danych pomiarowych ze stacji synoptycznych pozwala na stwierdzenie, że tegoroczny kwiecień, przynajmniej na obecną chwilę, można uznać za miesiąc o ekstremalnie wysokich temperaturach. Średnia obszarowa anomalia w stosunku do warunków wieloletnich (1991-2020) wynosi +5,6 stopni Celsjusza (stan na 7 kwietnia 2024).

Eksperci z Zakładu Meteorologii, Klimatologii oraz Centrum Badań i Rozwoju IMGW-PIB podjęli decyzję o sprawdzeniu, jak prognozowana temperatura maksymalna na wtorek wypada na tle danych meteorologicznych z wielu lat.

Obserwatorzy pogody zauważają, że jeśli spojrzymy na przeciętne warunki termiczne pod koniec pierwszej dekady kwietnia, to w tym okresie (nie uwzględniając stacji górskich i podgórskich: Kasprowy Wierch, Śnieżka, Zakopane) powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 8,7°C (Hel) do 13,4°C (Tarnów).

Jednak prognozy na 9 kwietnia wskazują, że wartości temperatury maksymalnej w całym kraju będą wyższe niż przeciętnie. Na 41 stacjach można spodziewać się temperatury maksymalnej równej lub przekraczającej 20 stopni. Najwyższa wartość (28 st.) wystąpi w Częstochowie i Tarnowie. Najwyższa anomalia jest spodziewana w Częstochowie (+16,4 st.).

Specjaliści z IMGW-PIB komentują, że z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości temperatury maksymalnej notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat.

Załamanie pogody. Spadnie temperatura

Jednak - co widać na mapach IMGW - już niedługo napłynie ochłodzenie. Wejście chłodnego frontu atmosferycznego spowoduje załamanie pogody.

Temperatura maksymalna spadnie do 15 stopni Celsjusza. Miejscami pojawią się przelotne opady i lokalne burze.

Resztki zimy w Tatrach. Ostrzeżenie o roztopach

Zima stara się utrzymać w górach, ale nawet tam nie jest łatwo.

Dla powiatu tatrzańskiego IMGW wydał ostrzeżenie o roztopach, które jest ważne do godziny 18 w środę 10 kwietnia. W Tatrach obowiązuje lawinowa dwójka. Na Kasprowym Wierchu wczoraj o 8 rano pokrywa śniegu miała grubość 91 cm, a w ciągu doby ubyło 6 cm.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)