Trwa ładowanie...

Tak miała wyglądać siedziba PiS. Zapomniany wątek w sprawie majątku spółki Srebrna

Nie tylko Gerald Birgfelner nie dogadał się w sprawie inwestycji z Jarosławem Kaczyńskim i ludźmi ze spółki Srebrna. Poznajcie kolejnego inwestora, który chciałby jak najszybciej zapomnieć o współpracy z działaczami tej partii.

Tak miała wyglądać siedziba PiS. Zapomniany wątek w sprawie majątku spółki SrebrnaŹródło: Forum, fot: Maciej Goclon
d1pdpr6
d1pdpr6

- Były pieniądze, wizja i projekt biurowca, ale ludzie ze Srebrnej nam to zablokowali - skarży się jeden z pomysłodawców budowy biurowca przy ulicy Nowogrodzkiej 84/86. Przypomina inną historię z nieruchomościami spółki Srebrna.

Chodzi o budynek siedziby partii i przyległą działkę, na której jest parking. Właścicielem budynku jest firma Metropol - to biznes kojarzony z izraelskim kapitałem, inwestujący w nieruchomości biurowe i magazyny. Z kolei działka należy do spółki Srebrna, będącej nieoficjalnym zapleczem finansowym partii. Ze względu na trudne relacje obu stron, nie doszło tam do zrealizowania budowy 7-kondygnacyjnego biurowca. Przed 2010 rokiem planowano nawet wieżowiec.

Metropol wciąż jeszcze prezentuje plany inwestycji, która została zaprezentowana w 2011 roku. Dziś menedżerowie firmy woleliby pozbyć się nieruchomości. - Nie chcemy dziennikarskiego śledztwa w tej sprawie. Prezes Moshe Mor nie będzie komentował - mówi przedstawicielka Metropolu.

Nie ma chętnych na gabinet Kaczyńskiego. I nie będzie

Budynek, w którym mieści się siedziba PiS, już latem ubiegłego roku wystawiono na sprzedaż. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jego cena wynosi ok. 7 mln euro.

d1pdpr6

Od tego czasu oferta krąży pomiędzy wyspecjalizowanymi agencjami rynku biurowych nieruchomości. Uchodzi jednak za niesprzedawalną. - Czasy świetności budynek ma już za sobą, a gdyby nowy inwestor chciał zbudować tam coś innego, musiałby dogadać się z ludźmi ze Srebrnej. Znając historię nieruchomości, byłby to bardzo trudny projekt - komentuje dla WP ekspert rynku nieuchomości na wynajem.

O konfliktach pomiędzy Metropolem a Srebrną krążą legendy. Jedną z nich opisał "Newsweek" ujawniając przy tym film z 2014 roku, opisywany jako "Akcja na Nowogrodzkiej". Jego bohaterami są Ernest Bejda, obecny szef CBA (wówczas przedstawiał się jako doradca-prawnik), Piotr Pogonowski, dziś szef ABW (zasłynął błyskawicznym awansem od stopnia kaprala do pułkownika) oraz portier z firmy Metropol. Obecni szefowie służb specjalnych uczestniczyli w demontażu bramy do podziemnego parkingu na Nowogrodzkiej. Konflikt dotyczył dostępu do miejsc garażowych.

Spór wokół siedziby PiS ma się tlić do dziś. Nikt z Metropolu nie odważył się jednak jawnie wystąpić przeciwko prezesowi Kaczyńskiemu, tak jak zrobił to Gerald Birgfellner, deweloper zaangażowany w budowę wież "Kaczyński Towers". Projektowany biurowiec na Nowogrodzkiej pozostanie raczej w sferze niezrealizowanych pomysłów.

- Nie pamiętam żadnych faktów z relacji z Metropolem. Proszę raczej zwrócić się do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego - ucina rozmowę Barbara Czabańska, prezes spółki Srebrna Media, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Instytut nie odpowiedział ani na pytania WP, ani na prośbę o kontakt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj