PolitykaEkspresowy awans szefa ABW wraca na tapet. Kancelaria Premiera "nie ma informacji"

Ekspresowy awans szefa ABW wraca na tapet. Kancelaria Premiera "nie ma informacji"

Wraca sprawa błyskawicznego awansu szefa ABW Piotra Pogonowskiego. W 17 miesięcy miał on awansować o czternaście stopni - od kaprala do pułkownika. Poseł PO Krzysztof Brejza zapytał Mateusza Morawieckiego o te awanse. Odpowiedź jest zaskakująca.

Ekspresowy awans szefa ABW wraca na tapet. Kancelaria Premiera "nie ma informacji"
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Violetta Baran

W lipcu 2017 roku "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje, podała, że Pogonowski może wkrótce otrzymać awans na generała. Gazeta przypomniała, że szefem ABW został w połowie lutego 2016 roku. Wcześniej nie był funkcjonariuszem ABW.

Jaki miał stopień przed przyjściem do Agencji? Tego nie wiadomo, a sprawa, jak się okazało, jest owiana ścisłą tajemnicą. Dziennikarze gazety zapytali o nią u źródła - w ABW. Otrzymali lakoiczną odpowiedź, że Agencja "szczegółów kadrowych nie podaje do publicznej wiadomości".

Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych, ministra Mariusza Kamińskiego, zaprzeczył informacji, by szef ABW miał otrzymać generalskie szlify. Jednocześnie jednak w specjalnym oświadczeniu napisał, że "w chwili obecnej (Piotr Pogonowski - przyp. red.) ma stopień pułkownika ABW". Dodał też, że wcześniej ukończył kurs oficerski.

Kilka dni później sprawą zajął się TVN24. Reporterom stacji udało się ustalić, że w chwili nominacji na szefa ABW Piotr Pogonowski był zaledwie kapralem. Jakim cudem w kilkanaście miesięcy został pułkownikiem? O to kiedy Piotr Pogonowski otrzymał awans na pierwszy stopień oficerski TVN24 zapytał oficjalnie Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z artykułem 67. ustawy o ABW "na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Rady Ministrów".

"Uprzejmie informujemy, że wnioskowane informacje podlegają przepisom ustawy o ochronie informacji niejawnych w związku z czym nie mogą zostać udostępnione" - poinformowało TVN24 biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Podobnie na pytania o awanse odpowiedział wcześniej minister-koordynator służb specjalnych (zgodnie z prawem Kamiński pełni cywilny nadzór nad każdym aspektem działania tajnych służb). Biuro prasowe poinformowało, że nie podaje "do publicznej wiadomości informacji dotyczących spraw kadrowych funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych".

Po tym jak wybuchła afera z tzw. taśmami Kaczyńskiego na jaw wyszło, że Pogonowski był w przeszłości pełnomocnikiem spółki Srebrna. Wówczas sprawą awansów szefa ABW postanowił zająć się poseł Krzysztof Brejza. W trybie dostępu do informacji publicznej zapytał premiera Mateusza Morawieckiego, ile razy do 1 grudnia 2015 roku do 1 stycznia 2019 roku awansowany był gen. Piotr Pogonowski oraz o to czy Pogonowski otrzymał w tym czasie jakieś odznaczenia państwowe.

Kancelaria premiera odpowiedziała, że "nie posiada wnioskowanych informacji", choć zgodnie z art. 67 ustawy o ABW to właśnie premier mianuje na stopnie w korpusie oficerów.

"Bum! Premier nic nie wie o huraganowych awansach szefa ABW. Zapytałem o terminy kolejnych stopni (miesiąc w miesiąc) -„Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji”. Czyli b. pełnomocnik Srebrnej nie był w ogóle awansowany?" - skomentowal odpowiedź na swoim profilu na Twitterze poseł PO.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (961)