Rośnie różnica między PiS a KO. Mamy nowy sondaż
33,8 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, ponad 25 proc. dla Koalicji Obywatelskiej i nieco ponad 9 proc. dla Konfederacji - tak wyglądałoby wyborcze podium, gdyby głosowanie w wyborach do Sejmu odbyło się teraz. Najnowszy sondaż dla Wirtualnej Polski nie pozostawia złudzeń, różnica poparcia pomiędzy PiS i KO jest duża.
W najnowszym sondażu United United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy badanych, na kogo zagłosowaliby, gdyby lista komitetów wyglądała następująco: PiS (Zjednoczona Prawica), Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska, Konfederacja oraz AgroUnia wraz z Porozumieniem. Drugie pytanie dotyczyło udziału w wyborach.
Gdyby wybory odbyły się teraz, do urn poszłoby 59,9 proc. badanych. (46,9 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie" by się wybrało na głosowanie, a 13 proc., że "raczej tak"). 38,7 proc. respondentów "raczej" i "zdecydowanie" nie pojawiłoby się w lokalach wyborczych. Z kolei ponad 1 proc. badanych (1,4 proc.) nie wie czy wzięłoby udział w głosowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największym poparciem wśród badanych cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Chęć głosowania na tę partię wyraziło 33,8 proc. respondentów. To nieco mniej niż PiS miało w poprzednim sondażu przeprowadzonym dla WP.
Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 25,4 proc. pytanych. KO również zanotowała różnicę w poparciu - w stosunku do poprzedniego badania. Jest większa niż w przypadku PiS - wynosi 2,5 pkt proc.
Strata KO do PiS wynosi aktualnie 8,4 pkt proc. W poprzednim badaniu wynosiła 6,8 pkt proc.
Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 9,3 proc. poparcia. Ugrupowanie awansowało z czwartego miejsca (względem poprzedniego sondażu - wówczas partia cieszyła się poparciem na poziomie 7,3 proc.). Z trzeciego na czwarte miejsce spadła Lewica, która co prawda zanotowała wzrost poparcia z 8,2 proc. do 9,2 proc., ale nie tak duży, żeby ponownie wyprzedzić Konfederację.
Nowy sondaż. Niewielu wskazało AgroUnię
W Sejmie znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, którego partia cieszy się 8,2 proc. poparcia (wzrost z 7,1 proc.). Chęć głosowania na PSL-KP wskazało z kolei 6,4 proc. respondentów. AgroUnię i Porozumienie wskazało 0,2 proc. badanych (spadek z 0,9 proc.).
7,6 procent ankietowanych nie wie na kogo odda swój głos w najbliższych wyborach.
Nowy sondaż partyjny. Podział mandatów
Jak w związku z tym wyglądałby podział mandatów w Sejmie? PiS kończy w takim układzie z największą liczbą 193 posłów, KO z 140 posłami, Konfederacja 38, Lewica 37, Polska 2050 z 31, a PSL z 20 posłami.
W tym układzie, na co warto zwrócić uwagę, PiS z Konfederacja miałby aż 231 mandatów.
Czytaj też:
Badanie przeprowadzono w dniach 17-19.03.2023 metodą CATI&CAVI na próbie 1000 osób.