Trwa ładowanie...
d175zv3

Tajny sondaż przeraził PiS. Opozycja liderem

Wyniki sondaży zlecanych przez media, politycy komentują tym chętniej, im korzystniej wypada ich ugrupowanie. Badania zamawiane na wewnętrzne potrzeby partii są pilnie strzeżone, a wnioski głęboko analizowane. Nie zawsze udaje się dotrzymać tajemnicy i tak jest w przypadku najnowszej analizy zamówionej przez PiS. Jarosław Kaczyński nie ma powodów do radości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajny sondaż przeraził PiS. Opozycja liderem
(Agencja Gazeta)
d175zv3

Gdyby Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystawiły wspólną listę w wyborach parlamentarnych pokonałyby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 czerwca na zamówienie rządzącej partii, a do którego dotarł "Fakt". Po połączeniu sił opozycja mogłaby liczyć na 40 proc. głosów wyborców, a PiS na 36 proc.

Do Sejmu weszłyby także: Kukiz'15 (9 proc. głosów), SLD (6 proc.) oraz PSL (nieco ponad 5 proc.). Swoich parlamentarzystów nie miałyby partie Wolność i Razem (po 2 proc. wskazań).

d175zv3

Jak zauważa gazeta, gdyby wyniki sondażu przeliczyć zgodnie z obowiązującą ordynacją to cztery ugrupowania opozycyjne (PO, N, PSL i SLD) miałyby 224 posłów, a PiS tylko 172. Przy ewentualnej koalicji z Kukiz'15 nadal byłoby to tylko 215 posłów.

Choć perspektywa utraty władzy musi w PiS budzić przerażenie to jednak są też tacy, którzy starają się odnaleźć w całej sprawie pozytywne aspekty.

- Największym problemem ostatnio stało się przekonanie, że nie mamy z kim przegrać - mówi w rozmowie z "Faktem" współpracownik prezesa Kaczyńskiego.

Zobacz też: Najnowszy sondaż wyborczy dla Wirtualnej Polski

Samodzielnie przegrywają

Przypomnijmy, że ostatnie sondaże, w których Platforma i Nowoczesna występują oddzielnie dają znaczącą przewagę rządzącej partii. W sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" chęć głosowania na PiS zadeklarowało 34 proc. badanych. To bez zmian w porównaniu do ostatniego badania. Za partią Jarosława Kaczyńskiego była Platforma Obywatelska z 23 proc. poparciem. To o 3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

d175zv3

Kukiz'15 może liczyć na 10 proc. głosów. To spadek aż o 4 pkt proc. Za nimi Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego poparcie wzrosło: na lewicę chcę głosować już 7 proc. pytanych (o 1 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu IBRiS). Poparcie Nowoczesnej spadło do 6 proc. Do Sejmu weszłoby także PSL (5 proc.).

d175zv3

Podziel się opinią

Share

d175zv3

d175zv3
Więcej tematów