Trwa ładowanie...
d486zt5

Tajlandia: zakaz dystrybucji gry wideo o represyjnych władzach

Junta wojskowa, która w maju przejęła władzę w Tajlandii, zakazała dystrybucji gry strategicznej "Tropico 5", uznając, że jej zawartość jest zagrożeniem dla porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa - poinformowała lokalna prasa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierze w Bangkoku
Żołnierze w Bangkoku (AFP, Fot: Christophe Archambault)
d486zt5

Czytaj również: Wojskowy pucz w Tajlandii - nowe pieniądze w walce ze starymi.

Gracz wciela się w rolę przywódcy tropikalnej wyspy, który może redagować konstytucję, prowadzić rządy twardej ręki, kontrolować media i pozwalać tylko bogatym obywatelom głosować w wyborach. Producentem gry jest Kalypso Media.

Jak podaje portal Prachatai, firma zajmująca się dystrybucją "Tropico 5" oświadczyła, że ministerstwo kultury wprowadziło zakaz sprzedaży gry, gdyż obawiało się, że "część jej zawartości może mieć wpływ na pokój i porządek w kraju".

d486zt5

Junta wojskowa przejęła władzę w Tajlandii 22 maja i następnie nałożyła szereg ograniczeń dotyczących prasy i wolności słowa.W lipcu wojskowi zagrozili, że media, które publikują jakiekolwiek informacje krytykujące przywódców lub ich decyzje zostaną natychmiast zamknięte i zostaną podjęte przeciwko nim kroki prawne. Jednak następnie nakaz ten został złagodzony i obecnie dotyczy on tylko "złośliwej" krytyki.

Wojskowi zawiesili także transmisje telewizyjne, wezwali na rozmowy szefów ok. 20 gazet oraz tymczasowo zatrzymali wielu dziennikarzy krytycznych wobec władz.

Junta zamierza jeszcze w tym miesiącu utworzyć parlament, a we wrześniu uformować tymczasowy rząd. Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na październik 2015 r., wojskowi chcą zredagować nową konstytucję i przeprowadzić reformy polityczne.

Do zamachu stanu doszło po ponad siedmiu miesiącach coraz gwałtowniejszych antyrządowych protestów, głównie w Bangkoku, w których zginęło 28 osób, a setki zostały ranne.

d486zt5

Podziel się opinią

Share
d486zt5
d486zt5
Więcej tematów