Trwa ładowanie...

UE zmienia przepisy. Od nowego roku zmiana w segregacji śmieci

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy, które wejdą w życie już od stycznia przyszłego roku. Tym razem dotkną one wszystkich, chodzi bowiem o zmianę w segregacji śmieci.

Czeka nas zmiana w przepisach dot. segregacji śmieciCzeka nas zmiana w przepisach dot. segregacji śmieciŹródło: Pixabay
dcdm3s5
dcdm3s5

Unijna dyrektywa dotycząca selektywnej zbiórki tekstyliów wymaga od członków Unii Europejskiej wdrożenia rozwiązań, które pozwolą, aby m.in. ubrania trafiły do segregacji i recyklingu śmieci - przypomina Portal Samorządowy.

Obecnie jedynie 22 proc. tekstyliów podlega ponownemu przetworzeniu, zmienić mają to nowe przepisy.

Miliony ton trafią do recyklingu

Mieszkańcy Unii Europejskiej rocznie produkują 12,6 mln ton odpadów tekstylnych. Z tego 5,2 mln ton to ubrania i obuwie. Komisja Europejska szacuje, że przeciętnie obywatel UE w ciągu roku kupuje ok. 26 kg nowej odzieży, wyrzucając około 12 kg starych ubrań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szalone plany "odbudowy" zamku na Wawelu. Niewiarygodne, co chciano zrobić

Dyrektywa Komisji Europejskiej powstała w 2008 roku. Już wtedy ustanowiono, że nowe przepisy wejdą w życie w 2025 roku. Chociaż minęło kilkanaście lat, to ostateczny kształt przepisów nie został przyjęty przez Parlament Europejski.

dcdm3s5

Od decyzji w Brukseli dalsze ruchy w tej sprawie uzależnia również polski rząd.

Ubrania trafią na PSZOK-i

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ratuje się na razie ogólnymi przepisami, które przygotowano jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi segregacją tekstyliów zająć miałyby się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Już teraz w Polsce funkcjonuje około 2 tys. punktów, w których można oddać zużyte ubrania. Problemem nie jest sama ich segregacja, a zagospodarowanie odpadów.

Polska nie jest gotowa na zmianę

Zdaniem Ewy Janczukowicz-Cichosz, ekspertki ds. zrównoważonego rozwoju w firmie LPP, Polska nie jest gotowa na przyjęcie dyrektywy. Cytowana przez Portal Samorządowy wskazuje, że "nie ma ekosystemu, nie ma też technologii", które umożliwiłyby recykling odzieży.

dcdm3s5

- Dzisiaj można poddać recyklingowi 1 procent odzieży, a 2025 rok to przecież za chwilę. Francja, Holandia i Szwecja już zaczęły zbierać tę odzież i tworzyć wokół tego ekosystem. Niestety, w Polsce o tym się nie mówi - mówiła ekspertka na PreCop23 w Katowicach.  

Parlament Europejski PE
Parlament EuropejskiŹródło: PE
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Portal Samorządowy, Interia

dcdm3s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcdm3s5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj