ŚwiatSzyszko zestawiony ze świętym. "Niekwestionowany autorytet"

Szyszko zestawiony ze świętym. "Niekwestionowany autorytet"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych broni byłego ministra w piśmie do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Prof. Jana Szyszko, to niekwestionowany autorytet naukowy (...), jeden z dwóch - po Świętym Janie Pawle II - polskich laureatów najwyższego wyróżnienia Papieskiej Akademii Nauk" - czytamy.

Szyszko zestawiony ze świętym. "Niekwestionowany autorytet"
Źródło zdjęć: © East News

20.04.2018 | aktual.: 20.04.2018 11:26

We wtorek Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała europejskie prawo poprzez wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Wielka Izba złożona z 15 sędziów uznała, że uzasadnieniem dla wycinki nie może być występowanie kornika drukarza.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych broni Jana Szyszko. W swoim piśmie zwraca uwagę: "Funkcja organu zatwierdzającego aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, przypadała w roku 2016 osobie Prof. Jana Szyszko, niekwestionowanemu autorytetowi naukowemu w zakresie diagnozowania i sterowania procesami naturalnymi w środowisku leśnym, jednemu z dwóch (po Świętym Janie Pawle II) polskich laureatów najwyższego wyróżnienia Papieskiej Akademii Nauk (...) zwanego potocznie „papieskim Noblem”.

Były minister środowiska Jan Szyszko, który jest odpowiedzialny za wyrąb drzew. Za jego kadencji obowiązywały zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie, z którymi właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Przygotowane na szybko przepisy doprowadziły do masowych wycinek w całym kraju, co z kolei oburzyło dużą część opinii publicznej. Pojawiły się również zarzuty, że prawo zostało zliberalizowane pod wpływem lobbingu.

Swoje postępowanie Szyszko uzasadniał inwazją kornika drukarza. Tylko pozbycie się chorych drzew miało uratować cały las przed tym szkodnikiem.

Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)