Trwa ładowanie...
dau3t7g
Szymon Hołownia: abp Jędraszewski nie wziął się z kosmosu

Szymon Hołownia: abp Jędraszewski nie wziął się z kosmosu

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia wielokrotnie podkreślał konieczność rozdziału państwa i Kościoła. W programie WP "Newsroom" polityk zaznaczył, że polski Kościół wymaga głębokich zmian, bo przestał już dawno odpowiadać na wyzwania, jakie stawiają mu dzisiejsze czasy. Hołownia zaznaczył, że obecność w Kościele takich osób, jak abp Jędraszewski nie jest przypadkowa i jest skutkiem obecności w nim ludzi o podobnych poglądach. Lider Polski 2050 podkreślał, że jego formacja ma pomysły na uzdrowienie instytucji Kościoła w Polsce. Szymon Hołownia stwierdził, Kościół musi się odblokować, bo jest w głębokim kryzysie. Polityk stwierdził również, że dopuszczenie kobiet do pełnienia funkcji w Kościele nie powinno być w ogóle przedmiotem dyskusji.

Siostra Nathalie, panie Szymonie, Rozwiń

Transkrypcja:

Siostra Nathalie, panie Szymonie, ksawerianka z Francji otrzymała papieską nominację, jak pan zapewne wie, na podsekretarza Synodu Biskupów. No to jest historyczna absolutnie decyzja papieża, bo po raz pierwszy kobieta będzie miała prawo do głosowania na Synodzie i wygląda na to, że papież Franciszek idzie z duchem czasu, prawda. A w Polsce mamy tak: arcybiskupa Jędraszewskiego, kardynała Dziwisza i zastanawiam się, czy pan trochę nie żałuje, że polski kościół nie jest tak bardzo franciszkański, jakby mógł być albo jakby powinien być, albo jaki jest na przykład Watykan. Proszę mnie tylko upewnić w przekonaniu, że zada pan to samo pytanie Borysowi Budce, skoro ustaliliśmy, że to on miałby kandydować na prymasa. Jeśli będę miał taką okazję, obiecuję z tym prymasem, taki będzie wstęp. A zostawiając żarty na boku, wydaje mi się, że to, wie pan, to też jest tak, że Kościół jest taki, jacy są ludzie. I to nie jest tak, że, nie wiem, arcybiskup Jędraszewski ze swoimi poglądami wziął się z kosmosu, nagle nam go gdzieś tutaj przysłano i nagle się w Polsce pojawił, nie wiadomo dlaczego. Są ludzie również w Kościele, którzy myślą tak jak on. To jest pytanie czy jest jakaś płaszczyzna, żeby ci ludzie zrozumieli, że dzisiaj żyjemy w czasach, które wymagają stawiania naprawdę odważnych pytań i odważnych odpowiedzi. Proszę zobaczyć, o czym my tutaj mówimy. Mówimy o rzeczy oczywistej. O tym, że siostra zajmuje funkcję w Synodzie taką, że będzie mogła głosować - przecież to są rzeczy oczywiste w XXI wieku. Dlaczego mielibyśmy kobiet nie dopuszczać do takich funkcji. Jaka dyskusja u nas teraz w Polsce w Kościele toczy się na temat akolitatu, czyli, mówiąc wprost, możliwości udzielania komunii na stałej zasadzie przez kobiety, bycia lektorami, czyli to jest jeszcze inna posługa - mógłbym tutaj długie wykłady robić, ale przecież nie o to chodzi. To są oczywiste rzeczy dzisiaj. Ja nie wiem, dlaczego w ogóle powinniśmy się nad tym zastanawiać. Natomiast Kościół w Polsce, ten instytucjonalny, bo ja nie mówię o wierze religijnej ludzi, ona w wielu miejscach ma się naprawdę całkiem dobrze, ale ten instytucjonalny przeżywa poważny kryzys. To znaczy, to piętro gdzieś episkopatu instytucjonalne przestało, mam wrażenie, odpowiadać na te wyzwania czasu, które się dzisiaj dzieją - mówię to jako katolik, jako obywatel tego kraju. I dlatego też myśmy w ramach tych naszych prezentacji "Wiemy jak" po pierwsze zajęli się kwestią uporządkowania relacji państwo-Kościół, tak żeby Kościół się odblokował i żeby państwo się odblokowało, i żeby każdy, idąc swoją drogą, mógł może znaleźć nowe odpowiedzi na te pytania, które są na styku. A ich w czasie epidemii, kiedy tylu ludzi przeżywa dramaty, kiedy tylu ludzi naprawdę boryka się z pytaniami granicznymi, jest niemało. I tutaj mogłyby się też pojawić jakieś obszary współpracy i wsparcia.
dau3t7g
dau3t7g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj