Szykuje się rewolucja? Tusk ma pomysł ws. zakazu handlu w niedzielę
Koalicja Obywatelska ogłosiła, że jeżeli dojdzie do władzy, zlikwiduje zakaz handlu w niedzielę. W zamian za to każdy pracownik tego sektora będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.
10.09.2023 | aktual.: 10.09.2023 10:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas konwencji wyborczej w Tarnowie, która odbyła się w sobotę 9 września, Donald Tuska zaprezentował program wyborczy Koalicji Obywatelskiej. Jak sam powiedział, jest to "100 konkretów na pierwsze 100 dni władzy".
Jednym z tych konkretów jest zniesienie ustawowego zakazu handlu w niedzielę. Za to pracownik pracujący w sklepie będzie mógł wykorzystać dodatkowe dwa dni wolne w miesiącu, a ci, którzy będę pracować w niedzielę, lub inny ustawowo wolny dzień otrzymają podwójne wynagrodzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz od 2018 roku
Zakaz handlu w niedzielę wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre dni. Wówczas w uzasadnieniu projektu podkreślano, że "przewaga sklepów wielkopowierzchniowych o kapitale zagranicznym nad placówkami rodzimymi spowodowała znaczną deregulację usług handlowych". Jednym z celów wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę i święta było wsparcie mniejszych, osiedlowych sklepów.
Zakaz w Polsce obowiązuje o 1 marca 2018 roku. Wtedy handlu zabroniono w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Potem, zgodnie z ustawą stopniowo zwiększano ilość wolnych niedziel od handlu.
Przeczytaj też: