Szykuje się rewolucja? Tusk ma pomysł ws. zakazu handlu w niedzielę
Koalicja Obywatelska ogłosiła, że jeżeli dojdzie do władzy, zlikwiduje zakaz handlu w niedzielę. W zamian za to każdy pracownik tego sektora będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.
Podczas konwencji wyborczej w Tarnowie, która odbyła się w sobotę 9 września, Donald Tuska zaprezentował program wyborczy Koalicji Obywatelskiej. Jak sam powiedział, jest to "100 konkretów na pierwsze 100 dni władzy".
Jednym z tych konkretów jest zniesienie ustawowego zakazu handlu w niedzielę. Za to pracownik pracujący w sklepie będzie mógł wykorzystać dodatkowe dwa dni wolne w miesiącu, a ci, którzy będę pracować w niedzielę, lub inny ustawowo wolny dzień otrzymają podwójne wynagrodzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszkańcy nie chcą tego kandydata. "Niech mnie Bóg chroni od niego"
Zakaz od 2018 roku
Zakaz handlu w niedzielę wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre dni. Wówczas w uzasadnieniu projektu podkreślano, że "przewaga sklepów wielkopowierzchniowych o kapitale zagranicznym nad placówkami rodzimymi spowodowała znaczną deregulację usług handlowych". Jednym z celów wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę i święta było wsparcie mniejszych, osiedlowych sklepów.
Zakaz w Polsce obowiązuje o 1 marca 2018 roku. Wtedy handlu zabroniono w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Potem, zgodnie z ustawą stopniowo zwiększano ilość wolnych niedziel od handlu.
Przeczytaj też: