Szwecja przegotowuje broszurę, jak zachować się w czasie wojny. Pierwsza taka publikacja od 50 lat
Publikacja trafi do 4,7 mln. gospodarstw domowych. Znajdą się w niej rady, jak wziąć udział w "obronie totalnej" oraz jak w razie wojny zapewnić sobie wodę, jedzenie i ogrzewanie.
17.01.2018 | aktual.: 17.01.2018 11:12
- Całe społeczeństwo powinno być przygotowane na konflikt, niekoniecznie militarny. Nie używaliśmy takich słów, jak "obrona totalna", "alarm", od 25-30 lat, czy jeszcze dłużej – cytuje szefową projektu w szwedzkiej agencji ds. obrony cywilnej Christinę Andersson serwis ft.com.
Broszura o roboczym tytule "W przypadku kryzysu lub wojny" zostanie opublikowana w maju. Dotyczy też innych zagrożeń, jak terroryzm, zmiany klimatyczne czy cyberataki. Ostatnia taka publikacja została opracowana w 1961 r. i była wydawana do 1991 r.
Financial Times zwraca uwagę, że Szwedzi opracowują broszurę w chwili, gdy na nowo odżyła debata o obronności i bezpieczeństwie kraju. Szwecja od zakończenia zimnej wojny zmniejszała wydatki obronne. Do zwrotu polityki doszło kilka lat temu, gdy powróciły obawy o bezpieczeństwo i zagrożenie ze strony Rosji.
W ubiegłym roku rosyjski okręt podwodny wpłynął do szwedzkiego portu Gavle, około 160 km na północ od Sztokholmu. Nie był to pierwszy incydent. W październiku 2014 r. szwedzkie wojsko oficjalnie podało, że na obszarze Archipelagu Sztokholmskiego odnaleziono ślady obecności obcego obiektu podwodnego. Jak podejrzewano, mógł on należeć do Rosji. Zorganizowano zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwawczą, która jednak okazała się bezskuteczna.
Pod koniec 2017 r. Szwecja ogłosiła, że wyda miliard euro, na zakup czterech baterii Patriotów. Jeśli rząd ostatecznie zdecyduje się na ich zakup to pierwsze baterie trafią do kraju w 2020 r., a cały system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu powinien być gotowy w 2025 r.