ycipk-39zmnk

Szwecja wyda miliardy na systemy Patriot. Zapłaci znacznie mniej niż Polska

Szwecja kupi rakiety Patriot i zbuduje nowoczesny system obrony przeciwrakietowej. Amerykańskie baterie prawdopodobniej szybciej trafią do Szwecji niż do Polski i będą kilkakrotnie tańsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ćwiczenia z użyciem rakiet Patriot w Niemczech
Ćwiczenia z użyciem rakiet Patriot w Niemczech (Getty Images)
ycipk-39zmnk

Szwedzki rząd wyda 10 mld. koron, czyli miliard euro, na zakup czterech baterii Patriotów produkowanych przez amerykański koncern Raytheon Co. Wydatki na ten cel zostaną zapisane w budżecie na przyszły rok i do jego końca rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie sfinalizowania zakupu. Pierwsze baterie Patriotów trafią do Szwecji już w 2020 r., a cały system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu będzie gotowy w 2025 r.

Koncern Raytheon stwierdził, że "oświadczenie Szwecji przybliża ten graj do rosnącej grupy państw europejskich, które korzystają ze sprawdzonych w boju Patriotów dla obrony przeciwko rakietom balistycznym, pociskom samosterującym oraz nowoczesnym samolotom i dronom". W Europie systemy Raytheona trafiły już do Niemiec, Grecji, Holandii i Hiszpanii.

Polska też chce kupić Patrioty. Zobacz, jak wygląda armia marzeń według MON

ycipk-39zmnk

Polskie Patrioty będą dużo droższe

Polskie ministerstwo obrony także planuje kupić rakiety Patriot. W lipcu 2017 r. resort poinformował o podpisaniu memorandum z rządem USA, który zgodził się na sprzedaż Polsce najnowocześniejszej, dostosowanej do potrzeb, wersji systemu. Dostawy mają rozpocząć się w 2022 r. Wiosną tego roku minister Antoni Macierewicz powiedział, że Polska "wyda nie więcej niż 30 mld. złotych na całe zamówienie". W sumie ma do nas trafić osiem baterii, co oznacza, że polskie Patrioty będą kilkakrotnie droższe od szwedzkich.

- Dokładna ocena ofert i ceny wymaga przyjrzenia się dokumentom, a my po prostu nie znamy szczegółów zamówień – mówi Wirtualnej Polsce dr Artur Jagnieża, ekspert ds. uzbrojenia. – Nie wiemy, jakie elementy systemu kupią Szwedzi, czy będą to także komponenty systemu zarządzania polem walki oraz systemy satelitarne.

ycipk-39zmnk

Ekspert zaznacza, że Szwecja jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie od Polski, co może pozwolić Sztokholmowi wykorzystać własne elementy systemu obronnego i w ten sposób obniżyć cenę zakupu. Szwecja nie korzysta też z offsetu, który zdecydowanie zwiększa koszty po stronie sprzedawcy i powoduje podniesienie ceny.

Różnica cen może być także skutkiem metod prowadzenia negocjacji. Jagnieża podkreśla, że Warszawa działała pod presją czasu, a dodatkowo stosunkowo szybko dała do zrozumienia, że zdecydowana jest kupić sprzęt amerykański. Formalnie o kontakt ubiegało się aż 14 podmiotów, z czego dwa przeszły do finału, w tym europejskie konsorcjum Eurosam. Pojawiły się też głosy, że decyzję podjęto z powodów politycznych.

Z czysto handlowego punktu widzenia taki sposób rozmawiania powoduje, że sprzedawca uzyska lepsze warunki. Tymczasem Szwedzi do ostatniej chwili rozgrywali konkurencję pomiędzy Raytheonem a Eurosamem, co prawdopodobnie pomogło im zaoszczędzić miliony.

ycipk-39zmnk

Szwecja, podbnie jak Polska, obawia się zagrożenia ze strony Rosji. Z tego też powodu Sztokholm, pomimo formalnej neutralności i wyraźnego niezadowolenia Moskwy, coraz bardziej zacieśnia współpracę z NATO.

Polub WP Wiadomości
ycipk-39zmnk
ycipk-39zmnk