Trwa ładowanie...

Szwecja i Finlandia w NATO. Jest zgoda polskiego rządu

Rada Ministrów wyraziła zgodę na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO. - Tak jak zapowiadaliśmy, polski rząd wspiera aspiracje dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Dzisiaj pierwszy ważny krok ws. dołączenia tych państwo do NATO - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Piotr Mueller poinformował o decyzji Rady MinistrówPiotr Mueller poinformował o decyzji Rady MinistrówŹródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
ducxvvm
ducxvvm

Rzecznik rządu poinformował o decyzji Rady Ministrów podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

- W tej chwili w Madrycie odbywa się szczyt NATO. Liczymy, że zapadną pozytywne decyzje, ale kraje członkowskie muszą wyrazić wstępne zgody. Dzisiaj taka zgoda ze strony Rady Ministrów została wyrażona i przekazana. Gdyby państwa NATO zgodziły się na akcesję Finlandii i Szwecji nastąpi wyrażenie zgody w formie ustawy i ratyfikacja zgodnie z procedurami - powiedział rzecznik rządu.

Zobacz także: O krok od tragedii. Policjanci z Jarocina przypadkowo to nagrali

- Od samego początku polski rząd wspierał aspiracje Finlandii i Szwecji. Uważamy, że po agresji Rosji na Ukrainę rozszerzenie się NATO jest gwarancją bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności w basenie Morza Bałtyckiego. Liczymy na to, że ostateczne decyzje sfinalizują się w formie członkostwa obu tych krajów w NATO - dodał Piotr Mueller.

Rozmowy z Turcją

Władze Szwecji i Finlandii podjęły decyzję o chęci przystąpienia do NATO, po tym jak Rosja zaatakowała w lutym Ukrainę.

Do niedawna kraje skandynawskie spotykały się z oporem ze strony Turcji, jednak - jak podaje Polska Agencja Prasowa - szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde stwierdziła, że negocjacje z Turcją "posunęły się naprzód".

ducxvvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

ducxvvm
Więcej tematów