Historyczny moment dla NATO. Negocjacje "ostatniej szansy"

Przywódcy Turcji, Finlandii i Szwecji planują usiąść we wtorek do negocjacji ostatniej szansy. Wszystko dzieje się tuż przed startem szczytu NATO w Madrycie. Wzrasta presja na porozumienie, podczas gdy Sojusz wysyłał kolejny sygnał w stronę Rosji.

Przed zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie narodziła się szansa na porozumienie Turcji, Szwecji i Finlandii względem dołączenia państw skandynawskich do sojuszu.
Przed zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie narodziła się szansa na porozumienie Turcji, Szwecji i Finlandii względem dołączenia państw skandynawskich do sojuszu.
Źródło zdjęć: © Gettyimages | 2022 Getty Images

28.06.2022 | aktual.: 28.06.2022 12:41

Wzrosła nadzieja na przełom ws. negocjacji nad przyłączeniem Finlandii i Szwecji do struktur NATO. W poniedziałek w Brukseli spotkali się przedstawiciele wszystkich trzech krajów, podczas gdy Ankarę reprezentował bliski doradca prezydenta Ibrahim Kalin.

Tymczasem we wtorek może dojść do przełomu. W stolicy Hiszpanii do jednego stołu usiądą przywódcy Finlandii, Szwecji i Turcji. Co ciekawe, będzie to pierwszy raz, kiedy Recep Tayyip Erdogan spotka się z przywódcami obu państw-kandydatów odkąd w maju zakomunikował światu, że jest przeciwny ich dołączeniu do struktur Sojuszu.

Biorąc pod uwagę, że dyplomaci każdej ze stron zaangażowanych w negocjacje, od wielu dni zachwalają postępy w negocjacjach, istnieje realna szansa na zmianę stanowiska Ankary.

Turcja jednak zgodzi się na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO?

Niemniej jednak eksperci twierdzą, że Erdogan jest nieprzewidywalny. Kiedy wszystko idzie w dobrym kierunku, nie ma pewności co do prawdziwych zamiarów prezydenta Turcji. Dopiero gdy, padnie oficjalny komunikat NATO w tej sprawie, wówczas będzie można mówić o dużym sukcesie.

- Odbywały się spotkania, ale niestety kroki, których oczekiwaliśmy, nie zostały podjęte - zdradził Ibrahim Kalin agencji Reuters.

Jednym z punktów spornych jest żądanie Turcji wobec stosunku skandynawskich krajów do Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara postrzega jako ugrupowanie terrorystyczne. Erdoganowi zależy również na zdjęciu embarga nałożonego przez Finlandię i Szwecję na zakup niektórych rodzajów uzbrojenia po rozpoczęciu wojennych działań w Syrii.

Zbliżający się szczyt NATO w Madrycie odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. Poświęcony będzie głównie wzmacnianiu wschodniej flanki Sojuszu. Tuż przed nim Jens Stoltenberg wyznał m.in., że siły szybkiego reagowania NATO zostaną zwiększone nawet do 300 tysięcy żołnierzy.

- W Madrycie zostaną podjęte kluczowe decyzje dotyczące przyszłości organizacji. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną, wzmocnimy nasze zdolności obronne i podejmiemy decyzje w sprawie kompleksowego pakietu pomocy dla Ukrainy - zapewnił Stoltenberg.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
szczyt natowojna na ukrainieturcja
Wybrane dla Ciebie