Trwa ładowanie...

Historyczny moment dla NATO. Negocjacje "ostatniej szansy"

Przywódcy Turcji, Finlandii i Szwecji planują usiąść we wtorek do negocjacji ostatniej szansy. Wszystko dzieje się tuż przed startem szczytu NATO w Madrycie. Wzrasta presja na porozumienie, podczas gdy Sojusz wysyłał kolejny sygnał w stronę Rosji.

Share
Przed zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie narodziła się szansa na porozumienie Turcji, Szwecji i Finlandii względem dołączenia państw skandynawskich do sojuszu. Przed zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie narodziła się szansa na porozumienie Turcji, Szwecji i Finlandii względem dołączenia państw skandynawskich do sojuszu. Źródło: Gettyimages, fot: 2022 Getty Images
ddrmgjs

Wzrosła nadzieja na przełom ws. negocjacji nad przyłączeniem Finlandii i Szwecji do struktur NATO. W poniedziałek w Brukseli spotkali się przedstawiciele wszystkich trzech krajów, podczas gdy Ankarę reprezentował bliski doradca prezydenta Ibrahim Kalin.

Tymczasem we wtorek może dojść do przełomu. W stolicy Hiszpanii do jednego stołu usiądą przywódcy Finlandii, Szwecji i Turcji. Co ciekawe, będzie to pierwszy raz, kiedy Recep Tayyip Erdogan spotka się z przywódcami obu państw-kandydatów odkąd w maju zakomunikował światu, że jest przeciwny ich dołączeniu do struktur Sojuszu.

Biorąc pod uwagę, że dyplomaci każdej ze stron zaangażowanych w negocjacje, od wielu dni zachwalają postępy w negocjacjach, istnieje realna szansa na zmianę stanowiska Ankary.

ddrmgjs

Turcja jednak zgodzi się na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO?

Niemniej jednak eksperci twierdzą, że Erdogan jest nieprzewidywalny. Kiedy wszystko idzie w dobrym kierunku, nie ma pewności co do prawdziwych zamiarów prezydenta Turcji. Dopiero gdy, padnie oficjalny komunikat NATO w tej sprawie, wówczas będzie można mówić o dużym sukcesie.

- Odbywały się spotkania, ale niestety kroki, których oczekiwaliśmy, nie zostały podjęte - zdradził Ibrahim Kalin agencji Reuters.

Jednym z punktów spornych jest żądanie Turcji wobec stosunku skandynawskich krajów do Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara postrzega jako ugrupowanie terrorystyczne. Erdoganowi zależy również na zdjęciu embarga nałożonego przez Finlandię i Szwecję na zakup niektórych rodzajów uzbrojenia po rozpoczęciu wojennych działań w Syrii.

Zbliżający się szczyt NATO w Madrycie odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. Poświęcony będzie głównie wzmacnianiu wschodniej flanki Sojuszu. Tuż przed nim Jens Stoltenberg wyznał m.in., że siły szybkiego reagowania NATO zostaną zwiększone nawet do 300 tysięcy żołnierzy.

ddrmgjs

- W Madrycie zostaną podjęte kluczowe decyzje dotyczące przyszłości organizacji. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną, wzmocnimy nasze zdolności obronne i podejmiemy decyzje w sprawie kompleksowego pakietu pomocy dla Ukrainy - zapewnił Stoltenberg.

Zobacz też: Ostrzał mieszkalnych dzielnic Charkowa. Są zabici i ranni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddrmgjs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

ddrmgjs
Więcej tematów