Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Weto Turcji przełamane. Drzwi do NATO otwarte dla Szwecji i Finlandii

Wtorek to 125. dzień rosyjskiej inwazji. Podczas szczytu NATO w Madrycie doszło do porozumienia ws. wniosku akcesyjnego Szwecji i Finlandii. "Ministrowie spraw zagranicznych podpisali trójstronne memorandum. (...) Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - przekazał prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Wojna w Ukrainie. Weto Turcji przełamane. Drzwi do NATO otwarte dla Szwecji i Finlandii. Na zdjęciu turecki przywódca Recep Tayyip ErdoganWojna w Ukrainie. Weto Turcji przełamane. Drzwi do NATO otwarte dla Szwecji i Finlandii. Na zdjęciu turecki przywódca Recep Tayyip ErdoganŹródło: East News, fot: ADEM ALTAN
d2axv17
d2axv17
  • Podczas szczytu NATO w Madrycie przełamano impas ws. członkowstwa Szwecji i Finlandii. - Państwa te otrzymają status krajów zaproszonych. Potem czeka nas proces ratyfikacyjny we wszystkich stolicach - przekazał szef NATO Jens Stoltenberg.

  • Ujawniono tożsamość rosyjskich pilotów, którzy mieli wystrzelić rakiety w Krzemieńczuku. To piloci 52. Pułku Lotnictwa Gwardii. 

  • Zdaniem Wadyma Denysenki wczorajszy rosyjski atak w Krzemieńczuku był ostrzeżeniem dla NATO. - W ten sposób Putin daje znak, że nie zamierza się zatrzymać i demonstracyjnie odcina się od możliwej drogi negocjacji - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy. 

  •  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w  Krzemieńczuku wzrosła do ponad 20. Pomocy medycznej potrzebowało 59 osób, z czego prawie połowa jest w ciężkim stanie. 

  • Świat wstrząśnięty atakiem w Krzemieńczuku. "Odrażające. Absolutnie odrażające. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się jutro, by omówić rosyjskie okrucieństwa przeciwko cywilom. Musimy w dalszym ciągu pociągać Rosję do odpowiedzialności" - napisała wczoraj ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. "Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie" - przekazał szef dyplomacji USA Antony Blinken. "Stany Zjednoczone zamierzają pociągnąć sprawców do odpowiedzialności" - dodał.  
Trwa łączenie
22:39, 28.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

22:18, 28.06.2022
21:56, 28.06.2022

"28 czerwca Rosjanie zabili jednego cywila – w Awdijiwce. Osiem osób zostało rannych” – powiadomił w Telegramie szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Ponadto, jak podał urzędnik, zmarła jeszcze jedna osoba, która została ranna na terytorium sąsiedniego obwodu ługańskiego. Siedem rannych osób z tego regionu otrzymało pomoc medyczną w Kramatorsku.

Na terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego toczą się aktywne działania bojowe, dlatego nie jest możliwe ustalenie dokładnej liczby ofiar wśród cywilów. Władze nie mają dostępu do informacji o ofiarach w okupowanych Mariupolu i Wołnowasze.

21:51, 28.06.2022

Co  najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w wyniku  rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy we wtorek –  poinformowały władze regionu.

21:35, 28.06.2022

Mieszkańcy Siewierodoniecka mają teraz tylko jedną możliwość wyjazdu - na obszary okupowane przez Rosję.

Striuk wyjaśnił, że w ciągu ostatnich miesięcy, od marca br. do miasta przywieziono kilkaset ton towarów, w tym żywności. Niemniej, podzas ostrzałów zapasy te mogły ulec uszkodzeniu. Ludzie starają się w jakimś stopniu wyjeżdżać na tereny okupowane, gdzie panują lepsze warunki do życia niż w zbombardowanym mieście.

Mer mówił też, że linia rozgraniczenia, z której Rosjanie atakują w kierunku Lisiczańska, wciąż kontrolowanego przez siły ukraińskie, przechodzi przez Siewierodonieck. Dodał, że ten rejon miasta jest niebezpieczny, podczas gdy w pozostałej części Siewierodoniecka jest spokojnie.

21:28, 28.06.2022

W zajętym przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy pozostaje 7-8 tysięcy mieszkańców, w mieście kończą się zapasy żywności, a nowa nie jest dostarczana - powiedział we wtorek ukraiński mer miasta Ołeksandr Striuk.

Mer, który wypowiadał się w ukraińskiej telewizji państwowej powiedział, że ludność cywilna zaczęła opuszczać zakłady chemiczne Azot, gdy tylko uspokoiły się ostrzały. Jak tłumaczył, ludzie "muszą znaleźć sobie jakieś tymczasowe mieszkanie".

W mieście znajduje się obecnie w przybliżeniu 7-8 tysięcy ludzi, gdy zaczęła się ostra faza szturmu było to 10-11 tysięcy. Ludzie są w schronach, piwnicach. "Wyjście na powierzchnię, znajdowanie się na ulicy jest dość niebezpieczne" - mówił Striuk. Według jego słów przy wyjściu np. w poszukiwaniach wody, "każdy krok jest niebezpieczny".

21:13, 28.06.2022

- Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi. A bez wolnej Białorusi nie może być bezpieczeństwa w Ukrainie i w regionie – powiedziała Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji w opublikowanym we wtorek wystąpieniu skierowanym do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

21:06, 28.06.2022

Zagrożenie obcą działalnością szpiegowską w Szwajcarii rosło w ostatnich latach i pozostaje głównym obszarem zainteresowania dla szwajcarskiej Federalnej Służby Wywiadowczej (FIS). - Wiemy, że w rosyjskich placówkach dyplomatycznych na terytorium Szwajcarii działa kilkudziesięciu oficerów (wywiadu) – mówi w rozmowie z portalem dziennika "TagesAnzeiger" nowy szef FIS Christian Dussey.

20:58, 28.06.2022

- Proces, który trwa, jest najszybszym w historii procesem akcesyjnym. Trudno sobie wyobrazić szybszy. Wysyłamy sygnał Putinowi, że drzwi do NATO są otwarte dla innych krajów. To, co Putin dostaje, jest przeciwieństwem tego, co chciał otrzymać - przekazał Stoltenberg.

20:56, 28.06.2022

- Dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO będzie oznaczało wniesienie do Sojuszu zaawansowanych, dobrze rozwiniętych i wyszkolonych sił zbrojnych - zaznaczył sekretarz generalny.

20:52, 28.06.2022

- Decyzja ws. Szwecji i Finlandii jest dla nas decyzją historyczną. Ale już wkrótce podejmiemy także decyzję w zakresie wspólnej obronności - sił podwyższonej gotowości, prepozycjonowanego sprzętu, większej liczby wysuniętych formacji. Wtedy też zwiększymy wsparcie dla Ukrainy - oświadczył Stoltenberg.

20:45, 28.06.2022

Jeden z dziennikarzy dopytywał, kiedy Szwecja i Finlandia będą mogły podpisać protokół akcesyjny. - Jutro liderzy NATO podejmą decyzję o zaproszeniu Finlandii i Szwecji. Po tym szczycie państwa te otrzymają status krajów zaproszonych. Potem czeka nas proces ratyfikacyjny we wszystkich stolicach - przekazał szef NATO.

20:41, 28.06.2022

- Rządy Turcji, Finlandii oraz Szwecji uzgodniły zwiększenie swojej współpracy w kwestiach antyterrorystycznych - podkreślił Stoltenberg.

20:41, 28.06.2022

- Zakończyliśmy spotkanie z prezydentem Erdoganem. Z przyjemnością ogłaszam, że osiągnęliśmy porozumienie, które otwiera drogę dla Szwecji i Finlandii, które pragną dołączyć do NATO - przekazał szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

20:30, 28.06.2022

"Ministrowie spraw zagranicznych Turcji, Szwecji i Finlandii podpisali trójstronne memorandum, które potwierdza, że ​​podczas szczytu w Madrycie w tym tygodniu Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - przekazał w komunikacie prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

20:27, 28.06.2022

"Wygląda na to, że weto Turcji w sprawie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO mogło zostać odblokowane" - relacjonuje Mark Lowen, korespondet BBC.

20:12, 28.06.2022

Na jednym z najnowszych nagrań z rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku widać pobliski park, w którym w chwili ostrzału spacerowali mieszkańcy miasta z dziećmi. Materiał wideo opublikował w mediach społecznościowych za ukraińskim portalem "ТРУХА" m.in. analityk oraz ekspert Rady Atlantyckiej Dan Peleschuk.

20:07, 28.06.2022

"Drodzy liderzy państw G7, nadszedł czas, aby litera 'G' oznaczała 'Great' [wielki/wspaniały - ang.]! Niech 'Wspaniała Siódemka' zapewni pokój w Europie, neutralizując największe państwo terrorystyczne na Ziemi!" - zaapelował ukraiński resort obrony.

19:44, 28.06.2022

Ministerstwo handlu USA poinformowało we wtorek o wpisaniu na czarną listę 36 spółek i osób m.in. z Chin, Wietnamu, Pakistanu i Rosji za wspieranie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz obchodzenie sankcji przeciwko Iranowi.

Z wydanego przez resort komunikatu wynika, że większość wpisanych na listę firm - głównie z branży elektronicznej - pochodzi z Chin, choć prowadzą również działalność m.in. na Litwie, w Wietnamie, Singapurze i Wielkiej Brytanii. Sześć spółek zostało objętych restrykcjami za "wsparcie rosyjskiego wojska i/lub wojskowej bazy przemysłowej" poprzez dostarczanie towarów dla objętych sankcjami podmiotów z Rosji.

Kolejne osiem chińskich firm zostało wpisanych na listę za pozyskiwanie amerykańskich produktów przeznaczenia wojskowego, wbrew bezpieczeństwu narodowemu USA, zaś kolejnych 12 - za omijanie sankcji przeciwko Iranowi. Wpisanie na listę przedsiębiorstw oznacza, że muszą one starać się o specjalne pozwolenie na import towarów z USA.

19:33, 28.06.2022

Na tymczasowo okupowanych terytoriach Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej, starając się wyrugować język ukraiński, co ma posłużyć demontażowi ukraińskiej państwowości - powiedział we wtorek ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń, cytowany przez Ukrinform.

- Zagrożenie języka ukraińskiego jest równoznaczne z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, istnienia narodu ukraińskiego i państwa ukraińskiego, ponieważ język jest rodzajem kodu narodu, a nie tylko środkiem komunikacji - mówił rzecznik na konferencji prasowej w Kijowie.

Podkreślił, że jeżeli język ukraiński nie będzie w pełni funkcjonował we wszystkich dziedzinach życia i na całym terytorium kraju, narodowi ukraińskiemu grozi utrata tożsamości.

Fakty dyskryminacji językowej (Kremiń nazywa je dosadnie "językobójstwem") zaobserwowano przede wszystkim w takich dziedzinach jak oświata, kultura, sfera medialna, obieg dokumentów, reklama zewnętrzna.

Wśród przejawów dyskryminacji językowej wymienił wyłączanie kanałów telewizyjnych i radiowych nadających w języku ukraińskim i uruchomienie na ich miejsce rosyjskich kanałów propagandowych, a także porwania i zabójstwa ukraińskich dziennikarzy. Takie przypadki opisano między innymi w Melitopolu, Nowej Kachowce, Tawrijsku, Berdiańsku, Enerhodarze i Chersoniu.

19:26, 28.06.2022

W dniach 25-27 czerwca Rosja wystrzeliła około 100 rakiet w kierunku Ukrainy.

19:15, 28.06.2022

"Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku znaleziono fragmenty ciał kolejnych siedmiu cywilów. Liczba ofiar wzrosła do 25. Minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrskyi powiedział: 'Mieliśmy nadzieję, że pod gruzami mogą żyć ludzie. Teraz możemy powiedzieć, że nie ma ocalałych'" - relacjonuje Mateusz Lachowski, dziennikarz i dokumentalista.

19:13, 28.06.2022

W ataku rakietowym na położone na wschodzie Ukrainy miasto Dniepr we wtorek został zniszczony warsztat samochodowy; wybuchł pożar, możliwe, że pod gruzami znajdują się cywile - przekazał mer Dniepru Borys Fiłatow. Wojsko informuje, że w stronę miasta znad Morza Czarnego poleciało sześć rakiet Kalibr, z których cztery udało się zestrzelić.

Jak podkreślił, to obiekt cywilny, w którym nie było "żadnych wojskowych, żadnej broni, żadnego sprzętu". "Zwykli mieszkańcy Dniepru, ślusarze i robotnicy znajdują się obecnie pod gruzami" – napisał Fiłatow.

19:04, 28.06.2022

Ukraiński sztab generalny podał we wtorek, że w obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca-16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.

"Niewykluczone jest, że dojdzie do prowokacyjnych i demonstracyjnych działań sił zbrojnych Białorusi w rejonach graniczących z Ukrainą i prowadzenia zwiadu w celu dokładniejszego określenia pozycji i rodzaju działalności naszych wojsk" - oświadczył sztab w wieczornym komunikacie. Obwód homelski Białorusi graniczy z Ukrainą.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab poinformował o trwającej ofensywie rosyjskiej w Donbasie. "Na kierunku Lisiczańska wróg ostrzeliwał z moździerzy i artylerii lufowej rejony Lisiczańska i Wowczojariwki. Przeciwnik nie ustaje w próbach przejęcia kontroli nad trasą samochodową Bachmut-Lisiczańsk" - czytamy w oświadczeniu.

Sztab informuje też o ostrzałach w rejonach wielu miejscowości na kierunku Bachmutu, m.in.: Berestowego, Kłynowego Wierszyny, Trawnego, Biłohoriwki i samego Bachmutu. Obiektem ostrzałów były też rejony miejscowości położonych na kierunkach Awdijiwki, Kurachowego i Nowopawliwki (m.in.: Kamjanki, Marjinki, Wuhłedaru).


youtube
18:52, 28.06.2022

Bułgaria podjęła decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw Rosji, działalność tych osób nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym - poinformował we wtorek premier Kirił Petkow. Mają opuścić kraj do 3 lipca.

Ambasador Rosji Eleonora Mitrofanowa została wezwana do MSZ w Sofii, gdzie powiadomiono ją o decyzji władz bułgarskich.

Szef rządu, który wcześniej we wtorek złożył dymisję po wyrażeniu mu wotum nieufności przez większość parlamentarną, powiedział, że decyzję podjęto na podstawie ustaleń bułgarskich służb specjalnych. Dodał, że spodziewa się, że w najbliższą niedzielę samolot wywiezie z Bułgarii wydalone osoby.

- Większość tych ludzi pracowała bezpośrednio dla obcych służb i ich dyplomatyczna rola była wyłącznie przykrywką. Kiedy obce rządy próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Bułgarii, my odpowiadamy - oświadczył Petkow.

18:43, 28.06.2022

- Muszą przeżyć resztę życia w strachu, a rodziny we wstydzie. Oby nawet za 30 lat sąsiedzi pamiętali, że Oleg Timoszin miał ojca, dowódcę bombowców. I ten ojciec kazał pilotom odpalić rakiety, które zabiły 19 osób w centrum handlowym w Krzemieńczuku - tak autorzy prywatnego śledztwa tłumaczą powody ujawnienia szczegółowych danych o rodzinach rosyjskich dowódców odpowiedzialnych za ataki na cele cywilne w Ukrainie.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2axv17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2axv17
Więcej tematów