Mocny sygnał dla Putina. "Chcemy wziąć większą odpowiedzialność za Bałtyk"
Niemiecka marynarka wojenna zaproponowała utworzenie w Rostocku regionalnego dowództwa marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim. - Jesteśmy gotowi do wykonywania dodatkowych zadań w ramach wspólnej obrony obszaru NATO - powiedział wiceadmirał Jan Christian Kaack, inspektor Marynarki Wojennej.
- Niemiecka marynarka wojenna nie jest małą marynarką w tym regionie. Chętnie przyjmiemy wynikającą z tego odpowiedzialność - stwierdził niemiecki wiceadmirał w przemówieniu z okazji 100 dni piastowania swojego stanowiska, które wygłosił w poniedziałek na pokładzie okrętu "Rhein".
- Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę stało się dla nas wszystkich jasne, że życie w pokoju i wolności nie może być traktowane jako coś oczywistego, a sprawiedliwość, demokracja i godność człowieka wymagają naszej ochrony. Wszędzie. Także i przede wszystkim na Morzu Bałtyckim, gdzie przyjaciele i sojusznicy znów czują się zagrożeni - powiedział Kaack.
"Rosyjska marynarka wojenna wyjdzie z tej wojny w zasadzie bez szwanku"
W momencie, w którym Szwecja i Finlandia dołączą do NATO Morze Bałtyckie, stanie zostanie zdecydowanie zdominowane przez kraje Sojuszu. Jedynym krajem niebędącym w Sojuszu, a mającym dostęp do akwenu będzie wtedy Rosja. Wiceadmirał Kaack przestrzegł jednak, przed lekceważeniem z tego powodu Floty Bałtyckiej i całego potencjału militarnego Rosji. Jego zdaniem nawet utrata okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej nie wpłynie znacząco na zdolności bojowe
- Wszyscy mogliście śledzić zatopienie rosyjskiego krążownika Moskwa oraz kilku innych rosyjskich jednostek przez ukraińskie pociski rakietowe. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść tym obrazom: Rosyjska marynarka wojenna wyjdzie z tej wojny w zasadzie bez szwanku. My - wraz z naszymi sojusznikami - musimy być na to przygotowani - stwierdził niemiecki dowódca.
Główne bazy Floty Bałtyckiej to Kaliningrad, Piława i Kronsztad.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski