Trwa ładowanie...

Szwecja i Finlandia do NATO. Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Porcie Wojennym w Gdyni ustawy ratyfikujące akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. - Zamiast osłabienia, NATO się wzmacnia poprzez dołączenie kolejnych silnych państw - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Gdyni ustawy ratyfikujące akcesję Finlandii i Szwecji do NATOPrezydent Andrzej Duda podpisał w Gdyni ustawy ratyfikujące akcesję Finlandii i Szwecji do NATOŹródło: Facebook, fot: Kancelaria Prezydenta RP
d3jezmt
d3jezmt

- To bardzo ważny dzień dla bezpieczeństwa tej części świata oraz ważny dzień dla przyszłych pokoleń Polaków i tych, którzy w tej części Europy będą żyli i budowali swoje szczęście. Te dwa kraje, Finlandia i Szwecja, których dotyczą te ustawy, przez wiele dziesięcioleci, a w przypadku Szwecji można mówić o stuleciach, były państwami neutralnymi. Nie było przekonania społecznego czy te państwa powinny należeć do NATO - mówił prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.

- Ludzie uważali, że na skutek działań bilateralnych, które mogą prowadzić w tej części świata z wielkim imperium jakim jest Rosja, wystarczy to do zapewnienia bezpieczeństwa. Rosyjska agresja na Ukrainę zdecydowanie zmieniła to spojrzenie i władze zarówno Finlandii jak Szwecji jasno i wyraźnie zobaczyły to, nie poprzez to, co mówiło się w partiach politycznych, ale przez to, co mówiły społeczeństwa. Narastające poparcie wzmocnienia bezpieczeństwa krajów poprzez przynależność do wspólnoty NATO - dodał prezydent.

Finlandia i Szwecja do NATO. Podpis prezydenta Dudy

- Jednoznacznie powiedziano, że te kraje chcą należeć do Sojuszu. Podejmując spektakularną decyzję o tym, że droga tych krajów do NATO jest otwarta. Spotkałem się 4 lipca z klasą polityczną na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Chcę z całego serca podziękowań posłom, posłankom, paniom senator i senatorom, że stało się to w ekspresowym tempie. Błyskawiczny przebieg prac spowodował, że dziś 22 lipca możliwe było podpisanie ustaw przez prezydenta RP, co oznacza pełne zatwierdzenie przez Polskę wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - mówił.

d3jezmt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szwecja i Finlandia do NATO. Prezydent Duda podpisuje ustawy o ratyfikacji

- To ważny moment. Dwa ostatnie państwa basenu Morza Bałtyckiego, poza Rosją, wchodzą w skład NATO. To wzmacnia nasze bezpieczeństwo. To dwie duże armie, które stają się armiami sojuszniczymi. To armie państw, na które możemy liczyć. Granica Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją wydłuża się o 1000 km. Czy tego chciał Putin? Rosja spodziewała się, że napaść na Ukrainę podzieli NATO i spowoduje wzmocnienie Rosji. Stało się odwrotnie. Sojusz pokazał jedność od początku i wspiera Ukrainę, w tym także my, Polska. Wysyłają tę pomoc Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja oraz mniejsze kraje, jak państwa bałtyckie. Zamiast osłabienia, NATO się wzmacnia poprzez dołączenie kolejnych silnych państw - stwierdził.

- Wierzę, że dzięki temu wolny świat zwycięży i zwycięży także Ukraina - podsumował.

d3jezmt

W środę Senat przyjął ustawy, w których wyrażona zostaje zgoda, aby prezydent RP ratyfikował akcesję Szwecji oraz Finlandii do NATO. Wcześniej - 7 lipca - ustawy uchwalił Sejm. Po ich podpisaniu przez głowę państwa, ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jezmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3jezmt
Więcej tematów