Jest porozumienie Polski i Czech
Polska i Czechy podpisały dokumenty o współpracy w obszarze obronności i transportu. - Musimy stawiać czoła rosyjskiej agresji - mówił premier Czech Peter Fiala.
- Dziękuję za to, że mimo iż Czechy nie graniczą bezpośrednio z Ukrainą, to w identyczny sposób postrzegają ryzyko związane z wojną w Ukrainie. Dlatego od pierwszych dni pomagamy w dostawach broni defensywnej - powiedział Mateusz Morawiecki.
- Koncentruję się na tych tematach, które są dzisiaj dla nas najważniejsze: wojna i jej skutki, bezpieczeństwo energetyczne, inflacja i wszystko, co wiąże się także z bezpieczeństwem żywnościowym - dodał.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z Morawieckim premier Czech z kolei podkreślał, że sytuacja, w której dochodzi do spotkania obu rządów, jest niezmiernie skomplikowana i trudna. - Musimy stawiać czoła rosyjskiej agresji na Ukrainę. To ogromne wyzwanie dla obu naszych krajów - mówił.
Porozumienie Polski z Czechami
Namacalnym efektem rozmów jest podpisanie dokumentów dotyczących współpracy w obszarze obronności i transportu. - Chcemy rozwijać połączenia komunikacyjne między polskimi portami i Czechami - powiedział Peter Fiala.
Przyznał, że rozmawiano też o pogłębianiu współpracy transgranicznej m.in. w zakresie transportu. - Poruszyliśmy kwestię dobudowania powiązań komunikacyjnych - drogowych, kolejowych - tak aby oba nasze kraje mogły jeszcze bardziej wymieniać się i wspierać własnym potencjałem w tej części Europy - mówił.
Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek w Pradze, gdzie razem z ministrami brał udział w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych dotyczących energetyki, infrastruktury i obronności.
Premierowi towarzyszą m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister klimatu Anna Moskwa, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz i wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Jak rano zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, "w stolicy Czech premierzy Mateusz Morawiecki i Petr Fiala będą dyskutować na tematy dwustronne, w tym związane z energetyką i rozwojem infrastruktury oraz współpracą w dziedzinie obronności". - Rozmowy będą dotyczyły także rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada oraz dalszych sankcji wobec Rosji - wskazał.
Dodał, że szefowie obu rządów omówią także kwestie związane z agendą europejską, w tym wyzwania dotyczące rozwoju rynku wewnętrznego. "Chodzi także o unijną polityką klimatyczną, rozszerzenie UE oraz priorytety czeskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 lipca 2022 roku" - powiedział Mueller.