Popłoch w rosyjskiej armii. Na nagraniu widać, jak uciekają [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 149. dzień wojny w Ukrainie. Ukraińskie wojsko zaatakowało pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Trzech Rosjan zginęło, a 12 zostało rannych. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z tego ataku. Rosyjscy okupanci zdecydowali o zamknięciu do poniedziałku wjazdu i wyjazdu z Mariupola nad Morzem Azowskim w ramach walki z partyzantami - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Przeszło tysiąc rosyjskich żołnierzy zostało otoczonych w kotle na południu Ukrainy. Proszą Ukraińców o "zielony korytarz", którym mogliby się ewakuować - podaje niezależny rosyjski serwis "The Insider", powołując się na źródła swojego korespondenta w ukraińskich siłach zbrojnych i wywiadzie.
- • Ukraińskie wojsko zaatakowało pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Trzech Rosjan zginęło, a 12 zostało rannych. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z tego ataku
- • Rosyjscy okupanci zdecydowali o zamknięciu do poniedziałku wjazdu i wyjazdu z Mariupola nad Morzem Azowskim w ramach walki z partyzantami - poinformował w piątek doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
- • "(Nie zgadzamy się - red.) na żadną eskortę (statków - red.) przez rosyjskie okręty i obecność przedstawicieli Kremla w naszych portach. W przypadku prowokacji - natychmiastowa odpowiedź środkami wojskowymi" - zadeklarował Mychajło Podoljak.
Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła 5-6-krotnie – powiedział w piątek rozgłośni Deutsche Welle doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Jak wyjaśnił Podolak, otrzymanie systemów HIMARS zmieniło charakter wojny - teraz jest ona prowadzona stacjonarnie i z dużej odległości. Podkreślił, że wcześniej pozycje ukraińskie były ostrzeliwane artylerią różnego kalibru w ilości nawet 50 tys. pocisków dziennie, gdyż łańcuch logistyczny pozwalał siłom rosyjskim na łatwe dostarczanie pocisków do ataku. Teraz natomiast systemy HIMARS umożliwiają uderzanie w ośrodki logistyczne i magazyny amunicji, co od razu wpłynęło na spadek ostrzałów na wschodzie i południu kraju.
Podolak powiedział też, że termin kontrataku sił ukraińskich zależy od zdobycia broni odpowiedniego kalibru, która pozwoli na atakowanie przeciwnika przy niewielkich stratach własnych.
Zawarte w piątek między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe tylko dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży - podkreślił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
Ukraina nie widzi ryzyka zbliżenia się rosyjskich okrętów wojennych do ukraińskich portów przez uzgodnione w Stambule korytarze, które mają być wykorzystywane do wywozu zboża - powiedział również Kubrakow w piątek w ukraińskiej telewizji. W takim wypadku rosyjskie jednostki znalazłyby się w zasięgu ukraińskich rakiet i zostałyby przez nie ostrzelane - zaznaczył minister.
Na froncie ginie obecnie ok. 30 ukraińskich żołnierzy dziennie, a 250 odnosi rany - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal". Dodał, że za sprawą zachodnich dostaw broni Ukraina zmniejszyła też rosyjską przewagę w sile ognia.
Jak podaje dziennik, Zełenski stwierdził, że liczba ukraińskich ofiar na froncie jest mniejsza niż jeszcze miesiąc temu, kiedy ginęło 100-200 żołnierzy dziennie. Prezydent odmówił podania całkowitych strat ukraińskiego wojska, lecz dodał, że są one "kilka razy" niższe niż w przypadku strat rosyjskich. Ukraina twierdzi, że od lutego na froncie zginęło 39 tys. rosyjskich żołnierzy; szefowie CIA i brytyjskiego MI6 mówili niedawno o 15 tys.
Zełenski powiedział, że dostawy zachodniej broni pozwoliły Ukrainie zniwelować przewagę w sile ognia artyleryjskiego. Według niego Ukraina zwiększyła liczbę zużywanej dziennie amunicji z 1-2 tys. do 6 tys. dziennie, podczas gdy Rosja - która do niedawna wystrzeliwała 12 tys. pocisków dziennie, zmaga się z niedoborem amunicji.
John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, potwierdził również, że Pentagon prowadzi "wstępne" rozważania nad dostarczeniem Ukrainie amerykańskich myśliwców. Przestrzegł jednak, że nie stanie się to wkrótce.
- Trzeba myśleć o rzeczach takich jak szkolenia, konserwacja, utrzymanie, części zamienne. Do tego trzeba całego łańcucha dostaw, który dołączony jest do tych samolotów i to wszystko musi być uwzględnione - powiedział w piątek Kirby.
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował w piątek koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nowy, szesnasty pakiet opiewa na 270 mln dolarów.
W jego skład wchodzą cztery wyrzutnie systemu artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS, 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155mm oraz 580 sztuk amunicji krążącej ("dronów-kamikaze") Phoenix Ghost. USA dotychczas wysłały Ukrainie 12 systemów HIMARS i 121 Phoenix Ghost. Drony, o wartości 100 mln dol., zostaną pozyskane dla Ukrainy bezpośrednio od producenta.
Kirby zapowiedział, że USA wkrótce ogłoszą kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w "bliskiej przyszłości". Od 24 lutego Waszyngton ofiarował Ukrainie broń o wartości ok. 7,3 mld dolarów.
Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - zasugerował w piątek dr Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.
Martin w serii wpisów na Twitterze przypomniał, że Chersoń jest miejscem jednych z najbardziej zaciętych walk w trwającej wojnie i jest strategicznie ważny dla Rosjan ze względu na położenie niedaleko Krymu oraz ujścia Dniepru.
Jak wyjaśnił, przerwy w walkach w Donbasie, które są spowodowane przegrupowywaniem wojsk przez Rosję, Ukraina wykorzystuje, by przy pomocy broni przekazanej przez Zachód uderzać w centra dowodzenia i punkty kontroli w Chersoniu, a także w punkty zaopatrzeniowe i mosty, utrudniając dostęp do tego miasta i spowalniając ewentualne wzmocnienie jego obrony.
Zwrócił uwagę, że otrzymanie przez Ukrainę niedawno systemów rakietowych o większym zasięgu oznacza, że Rosja będzie musiała teraz znacznie przesunąć swoje składy zaopatrzenia, tak aby były poza zasięgiem ukraińskich ataków. "Oznacza to, że Rosja, która polega na bardzo ciężkim artyleryjskim sposobie prowadzenia wojny (a artyleria jest najbardziej logistycznie wymagającą rzeczą w historii), prawdopodobnie nie jest już w stanie dostarczyć wystarczającej ilości zaopatrzenia na linię frontu, aby prowadzić ofensywy; prawdopodobnie na froncie chersońskim mogą teraz się tylko bronić" - napisał Martin. "Gdybym był rosyjskim żołnierzem w Chersoniu, byłbym teraz dość przerażony" - dodał.
- Przeszło tysiąc rosyjskich żołnierzy zostało otoczonych w kotle na południu Ukrainy. Proszą Ukraińców o "zielony korytarz", którym mogliby się ewakuować - podaje niezależny rosyjski serwis "The Insider", powołując się na źródła swojego korespondenta w ukraińskich siłach zbrojnych i wywiadzie.
Według informacji serwisu, w kotle, w rejonie miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim, mają się znajdować trzy rosyjskie batalionowe grupy taktyczne. Liczą one łącznie najprawdopodobniej przeszło tysiąc żołnierzy. Ukraińcy potwierdzili, że pozostają w kontakcie z dowódcami tych jednostek.
Wzrost liczby rosyjskich oficerów zabitych przez siły ukraińskie w ostatnich tygodniach może wynikać m.in. z wykorzystywania amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS - podała w piątek rosyjska redakcja BBC, opierając się na własnych wyliczeniach.
Miliony ton rozpaczliwie potrzebnego zboża, zablokowanego przez wojnę z Rosją, w końcu zostaną wysłane przez Morze Czarne, aby pomóc wyżywić ludzi na całym świecie - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Co dalej z eksportem ukraińskiego zboża? Czy porozumienie w Stambule dotyczące wywozu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarne będzie oznaczać zmianę w polityce Rosji? Według byłego ambasadora RP na Łotwie i w Armenii, Jerzego Marka Nowakowskiego, bardziej to przypomina blef bądź grę Władimira Putina.
Powiązane tematy:
Unia Europejska rozszerzyła sankcje na 10 Syryjczyków, dodając ich do czarnej listy zakładającej zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania do Unii Europejskiej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zdaniem UE, są oni odpowiedzialni za rekrutację najemników do walki u boku sił rosyjskich.
Rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza opracował plan zwiększenia przesyłu gazu do innych państw UE. Propozycja ma zrekompensować Komisji Europejskiej odrzucenie przez Madryt propozycji Brukseli dotyczącej 15-procentowych oszczędności w korzystaniu z gazu ziemnego.
Ustalenia podpisanego w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, po podpisaniu w Stambule porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, że G7 będzie pilnować, by umowa ta nie wiązała się z dodatkowym zagrożeniem dla Ukrainy.
Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, TASS, CNN
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski