Szmajdziński: lotnictwo strategicznym partnerem USA
Będziemy mogli zacząć realizować strategiczną współpracę sił powietrznych Polski i USA - powiedział minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński w Dęblinie na konferencji prasowej po podpisaniu umowy na zakup samolotów F-16.
18.04.2003 | aktual.: 18.04.2003 14:47
Szmajdziński dodał, że jest to propozycja uzgodniona kilka miesięcy temu z sekretarzem stanu USA Donaldem Rumsfeldem.
Poinformował, że w związku z zakupem F-16 już rozbudowywane są bazy lotnicze w Krzesinach i Łasku. Powstały nowe systemy dowodzenia i naprowadzania samolotów pod Warszawą i Bydgoszczą, a wkrótce takie systemy będą uruchomione pod Poznaniem i Krakowem. Są już wytypowani pierwsi piloci, którzy będą latać na nowych samolotach. Ich szkolenie już się rozpoczęło.
Polska otrzyma 48 samolotów F-16 w latach 2006-2008. Gotowość bojowa pierwszej eskadry zostanie osiągnięta w pierwszej połowie 2008 r. i od tego czasu Polska będzie realizować wszystkie misje wojskowe uzgodnione z NATO.
Dyrektor Agencji Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa Departamentu Obrony USA gen. Tony Walters, który ze strony amerykańskiej podpisał umowę na zakup F-16, podkreślił, że Polska wkrótce znajdzie się w gronie państw, które mają najlepsze lotnictwo wojskowe na świecie. "Konflikty ostatnich lat pokazują, jak wielka jest rola nowoczesnego lotnictwa. Pozwala ono szybko zwyciężać przy minimalizowaniu strat po stronie własnej i przeciwnika" - powiedział Walters.
Minister gospodarki Jerzy Hausner poinformował, że program inwestycji amerykańskich w polską gospodarkę związanych z zakupem samolotów F-16 będzie największym, jaki kiedykolwiek był realizowany na świecie i wyniesie 7,5 mld dolarów. Po uwzględnieniu tzw. mnożników określających ich innowacyjność przekroczy 12 mld dolarów. Program offsetowy - według obecnych uzgodnień - obejmie 43 projekty. W przyszłości może zostać rozszerzony. (an)