Trwa ładowanie...

Szlak na Giewont już otwarty. Zmiany po tragedii podczas burzy

Turyści mogą już korzystać ze szlaku na Giewont. Zakończył się remont umocnień, które uszkodzone zostały podczas gwałtownej burzy z 22 sierpnia. Zginęły wówczas cztery osoby, a 150 zostało rannych.
Share
Giewont. Odtworzono ścieżkę i łańcuchy na szlaku zniszczonym przez nawałnicę
Giewont. Odtworzono ścieżkę i łańcuchy na szlaku zniszczonym przez nawałnicęŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d302vg7

Po zakończeniu prac szlak na szczyt Giewontu dla ruchu turystycznego otworzył właśnie Tatrzański Park Narodowy. Jak wyjaśnia portal tatromaniak.pl, po remoncie łańcuchy poprowadzono w trochę inny sposób niż przed tragedią z sierpnia.

Nie powinno to jednak wpłynąć na trudność w pokonywaniu szlaku. Jego otwarcie oznacza, że turyści mogą ponownie wejść na kopułę szczytową, która także była zamknięta od miesiąca. W tym czasie usuwano stamtąd m.in. luźne skały. Pracownicy parku odtworzyli również ścieżkę.

Gwałtowna burza przeszła nad Tatrami wczesnym popołudniem 22 sierpnia. Na Giewoncie zginęły cztery osoby - w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia.

Ignorowali zakaz

Uderzenia piorunów zniszczyły zarówno szlak, jak i zamontowane na nim łańcuchy. To wtedy dyrekcja TPN natychmiast podjęła decyzję o wstrzymaniu ruchu turystycznego z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont.

Zamknięcie szlaku i potencjalne niebezpieczeństwa nie odstraszało części turystów. - Chcemy zobaczyć krzyż - tłumaczyli łamanie zakazu. Ostrzeżenia o tym, że trasa jest nieczynna, można było znaleźć już u wylotu Doliny Strążyskiej i Kuźnic.

d302vg7

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Budują zamek w środku pola. Budowla robi ogromne wrażenie

d302vg7

Podziel się opinią

Share
d302vg7
d302vg7
Więcej tematów