Trwa ładowanie...

Ukraina w UE? Szef RE zwoła debatę na temat członkostwa

Przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział zwołanie spotkania i debaty na temat członkostwa Ukrainy w Unii. Deklarację Charles Michel złożył w poniedziałek rano w rozmowie z telewizją z Francji.

Szef RE: będzie debata na temat członkostwa Ukrainy w UE Szef RE: będzie debata na temat członkostwa Ukrainy w UE Źródło: Getty Images, fot: 2021 Anadolu Agency
d3pawez

- To jest debata, która odbędzie się w każdym wariancie wydarzeń - stwierdził Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM. Dodał, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

W niedzielę, również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiedziała na wezwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ws. członkostwa w UE.

d3pawez

- Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - zadeklarowała von der Leyen.

Zobacz też: "Dzieje się historia". Przełomowe decyzje Zachodu ws. Putina

Szefowa KE nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy - podkreśliła von der Leyen.

Pytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła, że "ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej".

d3pawez

- Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta Putina zostało całkowicie stracone - zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Wojna na Ukrainie. Piąty dzień obrony niepodległej Ukrainy

To piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjskie siły lądowe zmierzają w kierunku Kijowa. Konwój rozciąga się na 5 km. Wołodymyr Zełenski zgodził się na rozmowy pokojowe z Rosją. Rano ukraińska delegacja dotarła na Białoruś.

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pawez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3pawez
Więcej tematów