Trwa ładowanie...

Szef BBN o Polakach w Strefie Gazy. Jest oświadczenie

Powyżej 25 osób, które przebywały w strefie Gazy, w tym obywatel Polski Alexander Danzig, znajduje się w gronie zakładników - powiedział szef BBN Jacek Siewiera, który udał się do Izraela. - RP o nich pamięta i nie ustaje w działaniach, by sprowadzić ich bezpiecznie do kraju - dodał.

Jacek Siewiera, szef BBN podczas wizyty w IzraeluJacek Siewiera, szef BBN podczas wizyty w IzraeluŹródło: KPRP
d3h5o64
d3h5o64

Jak informuje BBN, szef Biura Jacek Siewiera oraz prezydencki minister Wojciech Kolarski przebywają z wizytą w Izraelu.

"Rozmowy z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela C. Hanegbim związane są z sytuacją w regionie oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywających w Strefie Gazy" - informuje BBN na portalu X.

- Omówiliśmy sytuacje bezpieczeństwa, ryzyka i zagrożenia związane z jej przyszłym przebiegiem oraz sytuację polskich obywateli znajdujących się na terytorium Strefy Gazy - relacjonował dziennikarzom na miejscu szef BBN. - W imieniu prezydenta przekazałem informacje, iż rozpoznajemy i uznajemy prawo Izraela do obrony przeciwko terrorystom Hamasu jednocześnie podkreślając, co znalazło odzwierciedlenie także w składzie delegacji, konieczność zachowania zasad prawa międzynarodowego przy przeprowadzaniu operacji wojskowych, konieczność oszczędzania życia ludności cywilnej na terytorium Strefy Gazy - przekazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polowanie w Strefie Gazy. Izrael pokazał, co robi z tunelami Hamasu

Polacy w Strefie Gazy

- Na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium Strefy Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich - Alexader Danzig - znajduje się w gronie zakładników - poinformował szef BBN. - Obie kwestie zostały poruszone w trakcie spotkań tutaj, w Izraelu, ale stanowiły naturalną konsekwencję działań dyplomatycznych, które realizowane są w ciągu ostatnich tygodni przez administrację Rzeczypospolitej Polskiej - dodał.

- Mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni - mamy nadzieję - że część obywateli opuści Strefę Gazy - podkreślił Siewiera.

Szef BBN przekazał ponadto, że duża grupa znajdowała się tuż przy przejściu granicznym. - Pracownicy konsularni byli już wpuszczeni na obiekty odprawy paszportowej w Rafah, nawiązali kontakt wzrokowy, natomiast dziś nie doszło do przemieszczenia. Przejście w Rafah pozostawało zamknięte przez ostatnie dwa dni - relacjonował.

Biuro przypomina, że 9 listopada prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu środków wojskowych do ewakuacji Polaków, którzy opuszczą Strefę Gazy.

d3h5o64

W polskiej delegacji do Izraela uczestniczą także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski oraz szef rządowego Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Artur Zaczyński.

Czytaj także:

d3h5o64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h5o64
Więcej tematów