Trwa ładowanie...

Szczyt UE w Brukseli. Donald Tusk przedstawił ustalenia ws. podziału unijnych stanowisk

Donald Tusk spotkał się przed rozpoczęciem szczytu UE z liderami grup politycznych w Parlamencie Europejskim. Poinformował ich, że Francja, Niemcy, Holandia i Hiszpania ustaliły wspólnie podział najważniejszych stanowisk w UE. Stanowisko szefa Komisji Europejskiej miałby objąć przedstawiciel centrolewicy. Jej kandydatem jest Frans Timmermans

Szczyt UE w Brukseli. Donald Tusk przedstawił ustalenia ws. podziału unijnych stanowiskŹródło: PAP, fot: VIRGINIA MAYO / POOL
d8pswos
d8pswos

Donald Tusk, jak ustaliła korespondenta Polskiego Radia Beata Płomecka, nie wymienił na tym spotkaniu żadnych nazwisk. Poinformował jedynie, że stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej miałoby przypaść liberałom, kobieta z centroprawicy miałaby zostać szefową unijnej dyplomacji, chadecy mieliby też obsadzić stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Od tych ustaleń szef Rady Europejskiej ma rozpocząć dyskusję na unijnym szczycie. Potem liderzy państw unijnych będą musieli zdecydować, czy są w stanie zaakceptować taki rozdział stanowisk w UE.

d8pswos

Już wiadomo, że kandydatura Fransa Timmermansa jest nieakceptowalna dla Polski i Wegier. Nie wiadomo, jak zachowają się pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. Przeciwko kandydaturze dotychczasowego wiceszefa KE protestują także Włochy.

Jak ustaliło Radio ZET przed rozpoczęciem szczytu przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej mają spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem rozmowy ma być oczywiście obsada najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej.

Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu spotkał się także z kilkoma przedstawicielami państw UE. Był wśród nich również premier Węgier Viktor Orban.

Źródło: polskieradio.pl, radiozet.pl

d8pswos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8pswos
Więcej tematów