Trwa ładowanie...

Frans Timmermans powraca jako kandydat na szefa Komisji Europejskiej

Frans Timmermans staje się ponownie liderem w wyścigu do fotela szefa Komisji Europejskiej. Manfred Weber, oficjalny kandydat chadeków na to stanowisko, miałby objąć stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Francuz - François Villeroy de Galhau - miałby zostać szefem Europejskiego Banku Centralnego.

Share
Frans Timmermans powraca jako kandydat na szefa Komisji Europejskiej
Źródło: East News, Fot: Piotr Molecki/East News
d1w82gt

Według "Financial Times" takie rozwiązanie pojawiło się podczas rozmów przywódców państw unijnych obecnych na szczycie G20 w Osace. Niestety, ten kompromis, może okazać się nie do przyjęcia dla grupy państw członkowskich kierowanej przez Polaków, dla których kandydatura Timmermansa jest nie do przyjęcia - zauważa "FT".

Francja, Niemcy i Hiszpania należą do krajów potencjalnie gotowych do przetestowania tego rozwiązania na niedzielnym szczycie UE. Pedro Sánchez, premier Hiszpanii miał powiedzieć, że Timmermans jest teraz "faworytem" do objęcia fotela przewodniczącego Komisji Europejskiej.

d1w82gt

"FT" zwraca uwagę, że choć kandydatura Timmermansa jest akceptowalna dla Niemiec i liderów innych centroprawicowych rządów, to wielką przeszkodą w jego wyborze pozostaje grupa krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ich przywódcy z konsternacją obserwowali sposób, w jaki Timmermans, w imieniu KE, tropił naruszenia zasad praworządności. Polska i Węgry poinformowały oficjalnie, że kandydatura Holendra jest nie do przyjęcia.

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, miał ostrzec przywódców państw UE, że będzie gotów zarządzić głosowanie większością głosów, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić "szybką” decyzję w sprawie wyboru nowych szefów unijnych instytucji.

"Nie jest jednak jasne, czy byłby skłonny pominąć zastrzeżenia całej grupy geograficznej, takiej jak grupa Wyszehradzka, do której należą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry" - informuje "FT". Dziennik przypomina również, że także Rumunia i niektóre kraje bałtyckie wyraziły zastrzeżenia do kandydatury Timmermansa.

Źródło: "FT"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w82gt

Podziel się opinią

Share
d1w82gt
d1w82gt
Więcej tematów