Trwa ładowanie...

Bruksela. Frans Timmermans bez szans na objęcie ważnej funkcji

- Frans Timmermans nie zostanie szefem Komisji Europejskiej - podało w piątek RMF FM. Taką informację przekazał brukselskiej korespondentce wysoki rangą przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej.


Share
Bruksela. Frans Timmermans bez szans na objęcie ważnej funkcji
Źródło: East News, Fot: PIOTR MOLECKI
d2ehyq3

Komisarz ds. praworządności w wyścigu o fotel szefa Komisji Europejskiej miał napotkać się na sprzeciw EPL. Ta największa frakcja w Parlamencie Europejskim nadal chce chadeka na tym stanowisku. Dodatkowo na niekorzyść Timmermansa wpływa sprzeciw krajów Europy Wschodniej.

- Jego kandydatura nie zostanie przeforsowana wbrew temu regionowi, a zwłasza wbrew w Polsce - miał powiedzieć przedstwiciel EPL-u. Największą delegacją w tej frakcji stanowi niemicka CDU.

d2ehyq3

Wszystko wskazuje na to, że decyzja o wyborze następcy Jeana Claude-Junckera zapadnie większością głosów, a nie jednomyślnie. Jak zaznacza korespondentka RMF wypowiedź polityka EPL oznacza, że w sprawie Timmermansa nikt nie zamierza przegłosowywać Warszawy.

Timmermans przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego został namaszczony przez frakcję europejskich sojcalistów na tzw. Spitzenkandydata - czyli czyli osobę walczącą o fotel szefa Komisji Europejskiej. Polska jest oczywistym oponentem tej kandydatury - w tle pojawia się trwający już ponad trzy lata spór o praworządność.

Zobacz także: Gdańsk. Aleksander Kwaśniewski uszczypliwie o Andrzeju Dudzie

Wszystko ma wyjaśnić się za dwa tygodnie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas unijnego szczytu ma przedstawić pakiet pięciu nazwisk na najważniejsze stanowiska we wspólnocie. Chodzi o: przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d2ehyq3

Podziel się opinią

Share
d2ehyq3
d2ehyq3
Więcej tematów