Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Frans Timmermans straszy powrotem granic w Europie Środkowej

- Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie będą wykazywały solidarności ws. uchodźców, wcześniej czy później wrócą granice - powiedział wiceszef KE Frans Timmermans w czasie debaty kandydatów na szefa Komisji.
Share
Frans Timmermans kandyduje na szefa Komisji Europejskiej
Frans Timmermans kandyduje na szefa Komisji EuropejskiejŹródło: PAP, Fot: OLIVIER HOSLET
d1h2eqr

W środę wieczorem w Parlamencie Europejskim odbyła się debata czołowych kandydatów na szefa Komisji Europejskiej. Teraz funkcję tę sprawuje Jean-Claude Juncker.

Najgorętsza część debaty dotyczyła migracji - informuje rmf24.pl za PAP.

Timmermans, który jest kandydatem Socjalistów i Demokratów, powiedział, że za każdym razem, kiedy ktoś umiera próbując przedostać się przez Morze Śródziemne do UE, Europa traci część swojej duszy.

d1h2eqr

- Przestajemy być tym, kim jesteśmy. Tracimy nasze wartości, nie rozwiązując problemu - stwierdził. Jego zdaniem, potrzebny jest wielki plan wsparcia dla Afryki.

- Solidarność jest nie tylko wobec tego, co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później, zostaną przywrócone granice w Europie - przestrzegł.

"Musimy znaleźć inne rozwiązania"

W podobnym tonie wypowiadał się kandydat Europejskiej Partii Ludowej.

d1h2eqr

- Dla nas w EPL są dwa filary w tej sprawie: pierwszy, to, że kraje kontrolują, kto dostaje się do Europy, a nie przemytnicy. Musimy odzyskać kontrolę nad naszymi granicami. Drugą rzeczą jest nasza humanitarna odpowiedzialność - powiedział Manfred Weber.

Innego zdania był reprezentant Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jan Zahradil stwierdził, że narzucanie kwot uchodźców przez KE było błędem, który pogłębił podziały między wschodem i zachodem Europy.

- Musimy znaleźć inne rozwiązanie, respektować suwerenne prawa rządów i parlamentów i krajów do decydowania, czy przyznawać azyl - oświadczył Zahradil.

Źródło: rmf24.pl

d1h2eqr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów