Wybory do europarlamentu 2019. Timmermans chce wprowadzić czynne prawo wyborcze od 16. lat

Wybory do europarlamentu 2019. Podczas debaty głównych kandydatów na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Frans Timmermans zaproponował wprowadzenie czynnego prawa wyborczego od 16. roku życia. Pojawił się również wątek polski.

Wybory do europarlamentu 2019. Timmermans chce wprowadzić czynne prawo wyborcze od 16. lat
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

15.05.2019 | aktual.: 15.05.2019 22:26

W debacie biorą udział:

  • Nico Cué, kandydat z ramienia Partii Europejskiej Lewicy (EL)
  • Ska Keller, kandydatka z ramienia europejskich Zielonych
  • Jan Zahradil, kandydat z ramienia Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ACRE)
  • Margrethe Vestager, kandydatka z ramienia Sojuszu Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy (ALDE)
  • Manfred Weber, kandydat z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPP)
  • Frans Timmermans, kandydat z ramienia Partii Europejskich Socjalistów (PES)

Jednym z tematów debaty był m.in. kryzys migracyjny. Zahradil z ACRE przekonywał, że gdy zostanie szefem Komisji Europejskiej to nie popełni tych samych błędów, co instytucja obecnej kadencji. - Trzeba uszanować wolę państwa - podkreślił polityk.

Weber z EPP zapowiedział stworzenie urzędu Komisarza ds. Afryki. Zaznaczył, że istotna jest m.in. kontrola na granicach. Podkreślił również rolę Angeli Merkel w temacie migracyjnym, która "wzięła ten problem na swoje barki".

Zobacz także: Wybory do PE. Beata Kempa o nagonce na Annę Zalewską

Z kolei Cué z EL powiedział, że obecna polityka migracyjna doprowadziła do destabilizacji i powinna zostać zmieniona. Na dramatyczną sytuację migrantów na Morzu Śródziemnym i braku reakcji takich państw jak Włochy zwróciła uwagę Ska Keller z europejskich Zielonych. - Musimy znaleźć wspólne rozwiązania - przekonywała Vestager, kandydatka z ALDE.

Natomiast Timmermans zaznaczył, że przyszłość Europy łączy się z przyszłością Afryki. - Kraje Europy Wschodniej nie chcą okazać solidarności - powiedział wiceszef KE podczas debaty.

To jednak nie wszystko: Timmermans zapowiedział, że chce rozszerzyć program Erazmus na wszystkich młodych ludzi - bez względu na to czy się uczą czy nie. Zaproponował również czynne prawo wyborcze od 16. roku życia. Timmermans wspomniał również o Polsce. - Po trzech latach ostrych konfliktów Komisji Europejskiej z polskim rządem, poparcie dla Unii Europejskiej w Polsce jest wyższe niż trzy lata temu - zauważył wiceszef KE.

Przypomnijmy: kandydata na szefa Komisji Europejskiej wskazują państwa członkowskie, ale muszą przy tym uwzględnić wyniki wyborów europejskich. Ponadto Parlament musi zatwierdzić nowego przewodniczącego Komisji bezwzględną większością głosów.

W 2014 roku Parlament wprowadził system głównych kandydatów. Każda europejska partia polityczna przedstawia swojego kandydata na przewodniczącego Komisji, a partia, która w wyborach zdobyła najwięcej mandatów, może zaproponować kandydata Parlamentu na przewodniczącego Komisji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Zgodnie z decyzją prezydenta, Polacy pójdą do urn 26 maja. W głosowaniu zostanie wyłonionych 51 europosłów. Na terenie całej Unii Europejskiej wybory będą się odbywać pomiędzy 23 a 26 maja. W nowej kadencji zasiądzie łącznie 751 eurodeputowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)