Trwa ładowanie...

Szczyt liderów państw UE w Salzburgu. Uchodźcy głównym tematem debaty

UE debatuje na temat uchodźców. Kryzys migracyjny jest w centrum uwagi podczas nieformalnego szczytu liderów państw Unii Europejskiej.

Share
Szczyt liderów państw UE w Salzburgu. Uchodźcy głównym tematem debaty
Źródło: iStock.com
d1cwhw9

Szczyt liderów UE – problem migracji

W Salzburgu trwa nieformalny szczyt liderów państw Unii Europejskiej. Wiadomo, że potrwa kilka dni. W środę w centrum uwagi znalazł się kryzys migracyjny. Analizowano różne sposoby jego rozwiązania. Liderzy państw i szefowie rządów Unii Europejskiej zostali zaproszeni do Austrii przez kanclerza Sebastiana Kurza.

Szczyt migracyjny

Spotkanie zostało już okrzyknięte mianem „szczytu migracyjnego”. To określenie przyjęło się, ponieważ to właśnie problemy nielegalnych migrantów z państw Afryki Północnej i Bliskiego wschodu do państw EU znalazły się w centrum uwagi. Kwestią sporną pozostało rozmieszczenie uchodźców. Wśród największych buntowników znaleźli się Węgry, Włochy i Polska, którą reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Włochy upierały się przy rewizji Konwencji Dublińskiej według której migranci powinny pozostać w kraju pobytu.

Ośrodki dla uchodźców w Afryce

Utworzenie ośrodków dla uchodźców na terytorium Afryki było kolejną kwestią sporną. Przewodniczący Unii Europejskiej Donald Tusk nie zamierza wycofać się ze swojego pomysłu, chociaż zdania w tej kwestii są podzielone i żaden afrykański kraj nie wydał na to zgody. Trzeba jednak podkreślić, że kryzys to pierwszy, ale nie jedyny temat obrad. Kolejną istotną kwestią było między innymi wyjście z UE Wielkiej Brytanii.

d1cwhw9

Kwestia Brexitu

Londyn i Bruksela mają czas do końca października na rozstrzygnięcie trzech istotnych kwestii, które umożliwią wprowadzić Brexit w życie z zachowaniem interesów stron. Wśród nich znajdują się: uzgodnienie umowy o wyjściu z UE, rozwiązanie problemu granicy z Irlandią oraz wypracowanie formatu przyszłych relacji. Wielka Brytania wyjdzie z Unii z 29 marca 2019 roku. Trzeba zaznaczyć, że rozmowy odnośnie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwają już ponad rok, jednak jak dotąd nie zapadło żadne porozumienie.

d1cwhw9

Podziel się opinią

Share
d1cwhw9
d1cwhw9
Więcej tematów