Szczepionka Johnson & Johnson i różne warianty COVID. Są nowe wyniki badań
Czy szczepionka firmy Johnson & Johnson jest skuteczna przeciwko różnym wariantom koronawirusa? W piśmie naukowym "Nature" opublikowano najnowsze wyniki badań dotyczące preparatu amerykańskiego koncernu.
Jak wynika z artykułu, szczepionka firmy Johnson & Johnson przeciw COVID-19 wywołuje kilka reakcji immunologicznych, dzięki czemu może być skuteczna przeciwko różnym wariantom koronawirusa.
Naukowcy badali reakcje odpornościowe przeciwciał i komórek u 20 ochotników w wieku od 18 do 55 lat.
Różne warianty koronawirusa. Szczepionka Johnson&Johnson pomoże?
Preparat reagował nie tylko na oryginalny szczep SARS-CoV-2, ale również na warianty Alfa, Beta, Gamma i Epsilon. Jednak w porównaniu z oryginalnym szczepem podczas walki z wariantami Beta i Gamma - po raz pierwszy stwierdzonymi odpowiednio w RPA i Brazylii - pojawiło się mniej przeciwciał. W przypadku szczepu Beta wytworzono pięć razy mniej przeciwciał neutralizujących niż u osób z oryginalnym wariantem koronawirusa. Z kolei osoby z wariantem Gamma wytworzyły ponad trzy razy mniej tych przeciwciał.
"Wiem, kto to robi - to bardzo znana osoba". Joanna Scheuring-Wielgus składa zawiadomienie ws. gróźb
Jak wynika z badania, jedna dawka preparatu Johnson & Johnson zapewniła ochronę dla 86 proc. uczestników badania w USA oraz dla 88 proc. uczestników w Brazylii i 82 proc. w RPA.
Tymczasem w Polsce wykonano już ponad 22,7 mln szczepień przeciw COVID-19. Według rządowych informacji w pełni zaszczepionych, w tym jednodawkową szczepionką J&J, jest 8 621 029 osób.