Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19 w Hiszpanii. Pfizer zamiast AstryZeneki

Na całym świecie trwają szczepienia na COVID-19. We wtorek hiszpańskie służby medyczne wyraziły zgodę na to, aby osoby poniżej 60. roku życia przyjęły preparat Pfizera zamiast drugiej dawki AstraZeneki.

Szczepionki na COVID-19 w Hiszpanii Szczepionki na COVID-19 w Hiszpanii Źródło: PAP
d440s9w
d440s9w

Służby zdrowia w Hiszpanii w oficjalnym komunikacie przekazały, że szczepienia z użyciem preparatu Pfizer w zastępstwie za szczepionki AstraZeneca "będą realizowane w najbliższych dniach".

Jedna dawka AstraZeneki, druga Pfizera. Jakie skutki?

Hiszpańskie służby dodały również, że ostatnio państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie przeprowadził badania dotyczące mieszania szczepionek na COVID-19.

Wyniki wykazały, że podanie dawki Pfizera osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę AstraZeneki, jest bezpieczne oraz skuteczne.

Badanie wśród 600 uczestników pokazało, że odpowiedź immunologiczna u tych, którzy otrzymali zastrzyk Pfizera, była od 30 do 40 razy większa niż w grupie kontrolnej, która otrzymała tylko AstraZenecę.

Zobacz też: Szczepionki na COVID-19. WHO dziękuje producentom AstraZeneki i apeluje do innych

Szczepienia na COVID-19 w Hiszpanii. Pfizer zamiast drugiej dawki AstaZeneki

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia w Hiszpanii wydłużono o 4 tygodnie okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na COVID-19 firmy AzstraZeneca.

d440s9w

Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia swoją decyzję o wydłużeniu okresu pomiędzy dawkami z 12 na 16 tygodni tłumaczyło tym, że w kraju należy wprowadzić jednolite działania dotyczące podawania preparatu AstraZeneca.

Jako jeden z argumentów resort podał, że służby medyczne poszczególnych wspólnot autonomicznych kraju nie mają jednolitego sposobu podawania drugiej dawki.

Do rozbieżności doszło po tym, jak Europejska Agencja Leków przekazała w kwietniu, że szczepionki AstaZeneki są bezpieczne, jednak w rzadkich sytuacjach mogę one powodować pojawienie się zakrzepicy.

Jedną z trudności, która sprzyjała opracowaniu wspólnej strategii szczepień preparatem AstraZeneki, był też fakt, że w kwietniu zakazano podawania tych dawek osobom, które nie ukończyły 60 lat. Wcześniej szczepiono nim głównie osoby w wieku 18-55 lat.

d440s9w

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

W Polsce szczepienia na COVID-19 trwają od końca grudnia 2020 roku. Z oficjalnego komunikatu przekazanego we wtorek wynika, że to tej pory w naszym kraju wykonano 16 043 357 szczepień na COVID-19.

Pierwszą dawkę przyjęło już 11 664 606 osób. W pełni zaszczepionych jest 4 642 010 osób (przyjęli oni dwie dawki lub zaszczepieni zostali preparatem J&J).

Polski rząd wyraził także zgodę na podanie szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer 16- i 17-latkom. Wcześniej wymagana jest jednak zgoda ich rodziców lub opiekunów prawnych. Od 9 maja w Polsce zarejestrować się na szczepienia mogą także wszyscy ci, którzy są pełnoletni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d440s9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d440s9w
Więcej tematów