PolskaSzczątki niemieckich żołnierzy pod Kamieniem Pomorskim

Szczątki niemieckich żołnierzy pod Kamieniem Pomorskim

Pod Kamieniem Pomorskim trwa ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich, poległych w walkach w 1945 roku na Pomorzu Zachodnim. Szczątki zostaną pochowane na cmentarzu wojennym.

Szczątki niemieckich żołnierzy pod Kamieniem Pomorskim
Źródło zdjęć: © PAP

06.04.2008 | aktual.: 06.04.2008 16:22

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ekshumacja-szczatkow-niemieckich-zolnierzy-6038701447971457g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ekshumacja-szczatkow-niemieckich-zolnierzy-6038701447971457g )
Ekshumacja szczątków niemieckich żołnierzy

W sumie ekshumowaliśmy szczątki 12 niemieckich żołnierzy. Przy niektórych zachowały się guziki, elementy znaków tożsamości, czyli tzw. nieśmiertelniki, ale jest też portfel - powiedział dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Wszystkie znalezione przy szczątkach dowody tożsamości zostaną wysłane do Niemiec, do tamtejszej organizacji zajmującej się ustalaniem tożsamości m.in. niemieckich oficerów. Zdarza się też, choć stosunkowo rzadko, że rodzina zabitych chce, by celem identyfikacji wykonać u nas badania genetyczne. Wtedy to robimy, ale takie badania mogą trwać nawet i rok - powiedział dr Ossowski.

Na szczątki żołnierzy, pochowanych na Wyspie Chrząszczewskiej koło Kamienia Pomorskiego, natrafiono w czasie prac porządkowych. Niemcy zginęli przypuszczalnie w marcu 1945 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nastąpi pochówek. Strona niemiecka przeprowadza takie zbiorowe pochówki dwa razy w roku, zazwyczaj jest to jednak koniec roku - wyjaśnił dr Ossowski.

Szczątki niemieckich żołnierzy zostaną przetransportowane do Glinnej koło Starego Czarnowa (woj. zachodniopomorskie) i pochowane na tamtejszym niemieckim cmentarzu wojennym. Ich miejsce spoczynku będzie dokładnie oznaczone, by potem, gdy będzie znana tożsamość poległych, można było te informacje umieścić na odpowiedniej tablicy.

Cmentarz w Glinnej to jedno z największych tego typu miejsc pamięci niemieckich żołnierzy i oficerów poległych w czasie drugiej wojny światowej. Pochowano na nim szczątki ok. 10 tys. Niemców.

Ekshumacją i przenoszeniem na cmentarze wojenne szczątków żołnierzy zajmują się polska Fundacja Pamięć oraz Niemiecki Narodowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Koszt budowy cmentarzy, ekshumacji i pochówków pokrywa strona niemiecka.

Według szacunków Fundacji, od początku lat 90. w Polsce ekshumowano i przeniesiono na cmentarze wojenne szczątki ponad 160 tys. żołnierzy niemieckich. Z niemieckich dokumentów wynika, że na polskich ziemiach zginęło ich trzykrotnie więcej, ponad 500 tys.

Powstałe na terenie Polski zbiorowe cmentarze wojenne, których jest trzynaście, utworzono w oparciu o porozumienie rządów Polski i Niemiec z 1989 roku i 1991 roku, mówiące m.in. o opiece nad grobami żołnierzy niemieckich.

Pozostałe duże niemieckie cmentarze wojenne znajdują się jeszcze w Siemianowicach, Bartoszach k. Ełku, Nadolicach Wielkich (Dolnośląskie), w pobliżu Puław, w Warszawie (Cmentarz Północny), Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Przemyślu, Mławce (Warmińsko-Mazurskie), Modlinie oraz Joachimowie-Mogiłach (Mazowieckie).

Źródło artykułu:PAP
wojnażołnierzekshumacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)