Święto Niepodległości 2023. Jak prawidłowo wywiesić flagę na 11 listopada?
Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten wiele osób postanowi uczcić poprzez wywieszenie flagi narodowej w widocznym miejscu. Jak w prawidłowy sposób powinna odbyć się jej prezencja? Niepoprawne wywieszenie flagi może skutkować karą. Symbole narodowe są bowiem prawnie chronione.
Zwyczaj wieszania flagi państwowej w czasie ważnych świąt jest w Polsce coraz szerzej praktykowany. Jedną z okazji do zaprezentowania barw narodowych, jest wypadające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. W jaki sposób poprawnie wywiesić flagę na balkonie, w oknie czy w okolicy domu?
Jak wieszać flagę na 11 listopada? Zasady poprawnej prezentacji symboli narodowych
Flagą Polski - zgodnie z przepisami - jest "prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie". Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych wskazuje również, że flagą państwową mogą być nazwane flagi z godłem RP umieszczonym pośrodku białego pasa. Te mogą być jednak używane wyłącznie przez określone instytucje - w tym przedstawicielstwa dyplomatyczne, bosmanaty portów czy urzędy konsularne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekord Polski i gigantyczne biało-czerwone flagi na niebie. Tak uczcili Święto Niepodległości
Jak wskazują przepisy, weksylia z należytym szacunkiem i prezentować je w prawidłowy sposób. Jak wywieszać flagę państwową?
- flaga państwowa prezentowana publicznie musi być czysta, niezniszczona oraz mieć czytelne barwy i nie zawierać dodatkowych rysunków i napisów
- flaga narodowa nie może dotknąć ziemi, bruku, podłogi bądź tafli wody. W przypadku warunków, wskazujących na możliwość jej zerwania bądź zniszczenia, należy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie
- flaga RP może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeżeli ma pozostać wywieszona w czasie nocy, musi zostać odpowiednio oświetlona
- flaga powinna zostać wywieszona w prawidłowy sposób, to znaczy kolor biały powinien znajdować się powyżej, a kolor czerwony niżej, a gdy umieszczona zostanie na poziomym maszcie, czerwony kolor powinien zostać skierowany w lewą stronę
- flaga Polski zawsze ma pierwszeństwo przed innymi flagami.
Jak wieszać flagę na 11 listopada? Zniewaga symboli może skutkować mandatem
Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych informuje, że otaczanie symboli narodowych "czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji".
Osoby, które nie przestrzegają tego przepisu, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności na podstawie art. 49 par. 2 Kodeksu wykroczeń. Jak wynika z jego zapisów, osoby, które naruszają przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają karze aresztu albo grzywny.