Trwa ładowanie...

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Warszawie

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości w tym roku będzie miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. Miejscem wielu ceremonialnych wydarzeń z udziałem najwyższych władz stanie się Warszawa. Przygotowania do listopadowej rocznicy trwają już od wielu miesięcy. Nadzoruje je specjalnie powołany Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jaki plan przygotowano na Święto Niepodległości 2018 w stolicy? Przedstawiamy harmonogram niedzielnego jubileuszu.

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w WarszawieŹródło: Pixabay.com
d10sm8a
d10sm8a

Święto Niepodległości 2018 – Warszawa na dzień przed 11 listopada

Podniosły nastrój Narodowego Święta Niepodległości 2018 zostanie wykorzystany do ceremonialnego odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego przed gmachem dowództwa Garnizonu Warszawa, które nastąpi 10 listopada (w sobotę). Poprzedzą je msza święta w warszawskiej bazylice archikatedralnej (o godz. 17.00) oraz uroczysty marsz pamięci spod katedry na pl. Piłsudskiego. Przemówienie z tej okazji wygłosi Jarosław Kaczyński.

W sobotę odbędzie się również inscenizacja przejazdu Józefa Piłsudskiego przez Warszawę. O godz. 12.00 marszałek zostanie powitany na Dworcu Gdańskim przez ośmioosobowy oddział Legionów Polskich i Orkiestrę OSP Nadarzyn.

Od 12.15 do 12.45 w towarzystwie Legionistów będzie przejeżdżał dorożką przez ul. Andersa, ul. Świętojerską, pl. Krasińskich, u. Długą i ul. Miodową na pl. Zamkowy. W tym czasie pod zamkiem zostanie zainscenizowane rozbrojenie Niemców. Po przybyciu Piłsudskiego Oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Dowborczyków odśpiewają na cześć marszałka Rotę. Od godz. 13.15 będą działały namioty z warsztatami edukacyjnymi, a od 13.30 zacznie koncertować Orkiestra OSP Nadarzyn. Na 14.20 zaplanowanowo występ, a następnie koncert Trupy Teatralnej Warszawiaki połączony z potańcówką.

Święto Niepodległości 2018 – oficjalne uroczystości państwowe

Uroczystości państwowe 11 listopada 2018 roku rozpoczną się już o godz. 8.30 rano. Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 8.50 położą kwiaty przy grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. O 9.00 tradycyjnie wezmą udział we mszy świętej za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Podczas nabożeństwa prezydent dokona zapalenia Świecy Niepodległości, natomiast po mszy odsłoni tabliczki przy dębach posadzonych wokół kościoła dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.

d10sm8a

Od godz. 11.15 na pl. Piłsudskiego będzie odbywał się koncert pieśni patriotycznej połączony z pokazem musztry paradnej. O godz. 11.50 uczestnicy oficjalnych uroczystości państowych będą świadkami odprawy wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz apelu pamięci. W samo południe nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego, który o tej porze w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" ma wybrzmieć w całym kraju oraz we wszystkich miejscach na świecie, gdzie przebywają nasi rodacy. Po "Mazurku Dąbrowskiego" prezydent wygłosi przemówienie. Oficjalne uroczystości państwowe związane z obchodami 11 listopada zostaną zakończone przemarszem pododdziałów Wojska Polskiego i grup rekonstrukcyjnych trasą prowadzącą przez ul. Królewską, Krakowskie Przedmieście oraz Nowym Świat aż do Muzeum Wojska Polskiego.

Kolejnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2018 będzie pośmiertne nadanie Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom na Zamku Królewskim. Wydarzenie to zostało zaplanowane na godz. 14.00. Podczas uroczystości prezydent wystąpi po raz drugi.

Na oficjalnych uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości 2018 nie pojawią się byli prezydenci, będzie w nich natomiast uczestniczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który 11 listopada postanowił przyjechać do Warszawy zamiast na obchody setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Bronisław Komorowski odzyskanie przez Polskę niepodległości zamierza świętować w Poznaniu. Tam też zostali zaproszeni Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

11 listopada Warszawa – Koncert dla Niepodległej, Festiwal Niepodległa i piknik w kancelarii premiera

Dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w samej Warszawie zostaną zorganizowane dziesiątki akcji, wystaw, warsztatów, koncertów, wieczorów poetyckich, pikników, festiwali, prelekcji, konferencji i spotkań – niektóre jeszcze przed listopadowym świętem. Mapę wszystkich wydarzeń zaplanowanych z okazji jubileuszu zamieszczono na rządowej stronie www.niepodlegla.gov.pl.

d10sm8a

W sobotę 10 listopada o godz. 19.30 świętujących Polaków zjednoczy Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym – artystyczna podróż przez ostatnie sto lat historii wyzwolonej ojczyzny. Przed koncertem okolicznościowe orędzie wygłosi Andrzej Duda. Na scenie wystąpią m.in. Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Krzysztof i Wojciech Cugowscy, Natalia Szroeder, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz i Ewa Farna. Wydarzenie będzie transmitowane w telewizji publicznej od godz. 20.10.

W niedzielę 11 listopada o godz. 13.00 na Krakowskim Przedmieściu wystartuje Festiwal Niepodległa pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy zapraszają do przejścia dwoma trasami tematycznymi – Białą i Czerwoną. Na trasie Białej będą czekały przystanki ze scenami muzycznymi, projekcjami arcydzieł sztuki filmowej, atrakcjami dla dzieci oraz możliwością degustacji specjałów kuchni polskiej. Natomiast na trasie Czerwonej znajdą się przystanki z prezentacjami poświęconymi sześciu Ojcom Niepodległości:

  • Józefowi Piłsudskiemu,
  • Romanowi Dmowskiemu,
  • Ignacemu Paderewskiemu,
  • Wincentemu Witosowi,
  • Wojciechowi Korfantemu,
  • Ignacemu Daszyńskiemu.

W ramach festiwalu będą również organizowane:

  • cogodzinne spacery z przewodnikiem po Trakcie Królewskim,
  • koncerty zespołów wykonujących piosenki z epoki dwudziestolecia,
  • parady zabytkowych pojazdów,
  • przemarsze orkiestr dętych,
  • pokazy mody międzywojennej.
d10sm8a

Kancelaria Premiera Rady Ministrów na 11 listopada zaplanowała piknik rodzinny, który ma się odbywać w godzinach 13.00-17.00. Obiad polowy, zawody sportowe i dmuchany plac zabaw to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych na to szczególne wydarzenie. Piknik zostanie zwieńczony pokazem wojska i służb mundurowych oraz koncertem, podczas którego wystąpią Stachursky, Mezo, Doniu i zespół Video.

11 listopada Warszawa – Marsz Niepodległości 2018

W tym roku ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie również Marsz Niepodległości. Organizatorzy liczą na rekordową frekwencję. Hasłem przewodnim manifestacji ma być: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Uczestnicy zgromadzą się o godz. 11.00 przed budynkiem Sejmu RP, w okolicach Pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Na godz. 12.00 zaplanowano otwarcie stoisk patriotycznych.

Uczestnicy Marszu spotkają się na rondzie Dmowskiego o godz. 14.00 i tuż po przemówieniu Andrzeja Dudy o godz. 15.00 wyruszą w kierunku Stadionu Narodowego. Trasa Marszu Niepodległości 2018 ma prowadzić przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wybrzeże Szczecińskie i ul. Siwca. Miejscem destynacji będą błonia Stadionu Narodowego. Po przybyciu uczestników zostanie tam zorganizowany koncert patriotyczny, podczas którego zaśpiewają takie zespoły, jak: Irydion, Basti, Sova, Huzar, Egon i Royal Age.

d10sm8a

W setną rocznicę odzyskania niepodległości nie obędzie się bez kontrmanifestacji organizowanych niezależnie przez KOD, Ogólnopolski Strajk Kobiet i ruch Obywatele RP, a także przez Koalicję Antyfaszystowską. Antyfaszyści zgromadzą się o godz. 14.00 przy placu Unii Lubelskiej, natomiast KOD-owcy przy rondzie de Gaulle’a.

11 listopada Warszawa – Bieg Niepodległości 2018

Święto Niepodległości 2018 to dzień, w którym odbędzie się trzydziesty już warszawski Bieg Niepodległości. Weźmie w nim udział około 20 tysięcy osób. Trasa o długości 10 kilometrów poprowadzi przez al. Jana Pawła II, wiadukt nad Alejami Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego aż do al. Niepodległości. Biegacze zostaną podzieleni na kilka grup, które będą startować co kilka minut. Najwcześniej, bo prawie godzinę przed pozostałymi (o 10.15), pobiegną osoby biorące udział w biegu dodatkowym "Mila na stulecie". Przemierzą oni symboliczny dystans 1918 metrów. Od godz. 11.07 bieg będą rozpoczynać kolejno: zawodnicy na wózkach, biegacze stref od I do VI i zawodnicy nordic walking. Kryterium podziału na strefy jest czas życiowy. Biegacze strefy I to ci, którzy mogą się pochwalić ukończeniem trasy o długości 10 kilometrów w czasie poniżej 39:59.

Uczestnicy Biegu Niepodległości 2018 utworzą dwie kolumny. W jednej wystartują osoby ubrane w białe, a w drugiej w czerwone koszulki.

d10sm8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10sm8a
Więcej tematów