Sudan
Choć Sudan posiada ziemię uprawną i niemało bogactw naturalnych, jest jednym z krajów, które zajmują czołowe miejsca wielu niechlubnych rankingów. Znajduje się m.in. na wysokiej pozycji Rankingu Niestabilności Państw czy też na liście "Najgorsi z najgorszych" Freedom House, która ocenia państwa pod względem ograniczenia praw politycznych i wolności społecznych. Z kolei analitycy Maplecroft zamieścili Sudan na drugim miejscu swojego indeksu oceniającego ryzyko naruszeń praw człowieka w 2014 r.
Właściwie od uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1956 r. co kilka lat wstrząsają nim niepokoje - kolejne konflikty na tle etnicznym i religijnym czy kilka zamachów stanu. W czerwcu tego roku Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała o przedłużeniu misji sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze, jednym z regionów Sudanu, ponieważ znów dochodziło tam do aktów przemocy (czytaj więcej)
. Tamtejsze milicje, walczące z darfurskimi rebeliantami, wspierać ma właśnie rząd centralny.
Niepewna sytuacja nadal panuje również na południu. W 2011 r. od Sudanu odłączyła się część terenów i tak powstał Sudan Południowy. To najmłodsze państwo świata jest również uważane za wyjątkowo niestabilne, gdzie dochodzi do łamania praw człowieka.
Human Rights Watch w swoim dorocznym raporcie przypomina, że w Sudanie strzałami rozgoniono m.in. w 2013 r. antyrządowy protest, a przeciwnicy polityczni obecnych władz i aktywiści trafiają za kraty. W ubiegłym roku głośno było również o sudańskiej chrześcijance Meriam Ibrahim (na zdjęciu), która została skazana na śmierć za rzekomą apostazję. Ostatecznie kobietę uwolniono.