Światowy Dzień Praw Człowieka - nie wszędzie są one przestrzegane
Gdzie łamie się podstawowe prawa człowieka?
Gdzie łamie się podstawowe prawa?
"Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby" - głosi jeden z pierwszych artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. By pamiętać o wadze tego dokumentu, ONZ ustanowiło 10 grudnia Światowym Dniem Człowieka. W tym roku obchodzimy go po raz 65.
Tyle ideały, bo w rzeczywistości nie we wszystkich krajach podstawowe prawa, o których mówi Deklaracja, są przestrzegane. Choć powinny one przysługiwać każdemu od urodzenia, to w wielu miejscach na świecie już w tym momencie zaczynają się nierówności, dyskryminacja, przemoc i strach. Tortury, niewolnictwo, ucisk, za którym stoją państwowi aktorzy, brak wolności słowa a nawet poczucia bezpieczeństwa, degradacyjne traktowanie jednej z płci - to tylko niektóre przykłady łamania praw człowieka. Świat, niestety, nadal jest ich pełen.
Oto niektóre kraje, gdzie często życie, wolność i bezpieczeństwo nie mają nie tylko najwyższej, ale żadnej wartości.
Na zdjęciu: mężczyzna ranny w wyniku nalotu na syryjską miejscowość Hamouria; 2015 r. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło w nim 11 cywilów, w tym dzieci.
(Human Rights Watch, Amnesty International, Human Rights Risk Index 2014, Globalny Indeks Terroryzmu 2015, Freedom in The World 2015 / mp)