Trwa ładowanie...
d4mfq0t

Susza w Polsce. Najgorzej jest w okolicy Poznania, niedobory wody w Polsce powiekszają się

Susza w Polsce nie ustępuje mimo deszczowej pogody. Największe problemy z wodą występują w okolicach Poznania, ale także na Pomorzu, Mazurach i części Mazowsza. Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o wsparcie dla rolników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Susza w Polsce daje się we znaki rolnikom
Susza w Polsce daje się we znaki rolnikom (PAP)
d4mfq0t

Informacje o suszy w Polsce przekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. "W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w najnowszym raporcie.

Niedobór wody występował w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Susza występuje na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz w okolicach Żarnowca. Niedobory wody były na terenie Pojezierza Pomorskiego i Kujawach. Poprawiła się natomiast sytuacja we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, w południowej części Mazowsza oraz w północnej części Lubelszczyzny.

Susza w Poznaniu. Polska prosi o pomoc KE

Susza dotyka wszystkie rodzaje monitorowanych przez IUNG upraw. Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach notowano w 10 województwach, w połowie (54 proc.) gmin kraju, na powierzchni 25 proc. gruntów ornych.

   IUNG
(IUNG)

Wiadomo, że Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o wsparcie dla rolników w związku z suszą, jaka nawiedziła kraj. Minister rolnictwa Jan Ardanowski ma poruszyć ten temat na poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli

Ostrzeżenia przed gradobiciem i burzami

Ale pogoda w kraju zmienia się. Początek weekendu jest deszczowy, możliwe, że "sypnie" również gradem. Wszystko przez niżu "Gislinde" znad Białorusi. Towarzyszą mu opady deszczu i burze. Z północnego zachodu nadal napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno - morskiego.

d4mfq0t

Jak ostrzega IMGW, w województwach świętokrzyskim i podkarpackim mogą wystąpić burze, w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, wielkopolskim burze z gradem. Z kolei na Mazowszu i Lubelszczyźnie intensywne opady deszczu z burzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Był bardzo silny, szarpał się". Zeznania policjanta ws. śmierci Igora Stachowiaka

d4mfq0t

Podziel się opinią

Share
d4mfq0t
d4mfq0t
Więcej tematów