Trwa ładowanie...

Susza w Polsce: 1,5 mld złotych dla poszkodowanych

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada, że rząd przeznaczył 1,5 mld złotych na pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę. Czy wszyscy będą mogli otrzymać finansowe wsparcie?

Susza w Polsce: 1,5 mld złotych dla poszkodowanychŹródło: iStock.com
d4hm6lt

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że dotacja dla rolników poszkodowanych przez suszę zostanie przeznaczona między innymi na pomoc w spłatach kredytów i bezpośrednie rządowe dofinansowanie do hektara ziemi.

Tak dużej pomocy jeszcze nigdy nie było. Do tej pory żaden rząd nie przeznaczył na ten cel tak dużych środków - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z Suszą minister wynegocjował w Komisji Europejskiej wcześniejsze uruchomienie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Wypłata zaliczek ruszy już od 16 października i pozwoli na przekazanie rolnikom w sumie 11 mld złotych.

Susza w Polsce: rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie finansowe.

Rolnicy, którzy ponieśli w swoich gospodarstwach straty rzędu 70 procent, będą mogli składać wnioski o finansowe wsparcie do terenowych Oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od 14 września 2018 roku. Dla najbardziej poszkodowanych rolników wsparcie finansowe będzie wynosiło 1 tys. złotych od hektara. Rządowa pomoc będzie dotyczyła również stawów rybackich – w wysokości 300 złotych do hektara zarybionych stawów.

d4hm6lt

Jeśli straty z powodu suszy wynoszą od 30 do 70 procent w danym gospodarstwie rolnicy otrzymają wówczas wsparcie finansowe rzędu 500 złotych do każdego hektara.

Susza w Polsce: nie wszyscy otrzymają pomoc

Aby złożyć wniosek o pomoc finansową z powodu suszy potrzebne będą protokoły z gmin. W każdej gminie powstały komisje szacujące starty powstałe w wyniku suszy, ale znaczna część zespołów nie przekazała jeszcze protokołów do wojewodów.

Aby móc wnioskować o pieniądze rolnicy muszą również posiadać ubezpieczenie na co najmniej 50 procent użytków rolnych. Jeśli rolnik ma ubezpieczoną mniejszą część powierzchni gospodarstwa będzie mógł liczyć tylko na 50 procent dofinansowania.

d4hm6lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hm6lt
Więcej tematów