Klęska w Hiszpanii. "Największa w historii kraju"
Tegoroczna susza jest najpoważniejszą w historii Hiszpanii - wynika z danych hydrologicznych rządu Pedra Sancheza. Szacunki te powstały na bazie analiz ministerstwa ekologii i demografii.
Według szacunków resortu w sobotę poziom rezerw wodnych Hiszpanii wynosił zaledwie 39,2 proc. ich całkowitej pojemności.
Ministerstwo ekologii i demografii ocenia, że aktualny poziom wody na zbiornikach w całym kraju wynosi zaledwie 21,7 tys. hektometrów sześc., czyli o blisko 1,5 proc. mniej w porównaniu z pierwszym tygodniem sierpnia br.
Cytujący dane resortu dziennik "El Periodico de Espana" zanotował, że tegoroczną suszę zaostrzył niezwykle gorący lipiec, który charakteryzował się tropikalnymi upałami, przekraczającymi w większości regionów 40 st. C.
Od początku sierpnia w kilkudziesięciu gminach Hiszpanii lokalne władze z powodu pogłębiającej się suszy wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z wody pitnej. Część z nich jest zaopatrywana w wodę beczkowozami.
Susza w Europie
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej ostrzegło we wtorek, że obecna susza w Europie może być największa od 500 lat. Eksperci oszacowali, że dotkliwa susza będzie się pogarszać, potencjalnie obejmując 47 proc. Starego Kontynentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Śnięte ryby w zatrutej Odrze. "Odór rozkładających się ciał jest przeraźliwy"
Taką prognozę wygłosił ekspert Andrea Toreti podczas wtorkowej internetowej konferencji prasowej. Toreti powiedział też, że obszary dotknięte suszą i brakiem wody będą się zwiększać i jeśli nie zostaną podjęte skuteczne środki łagodzące, ta intensywność i częstotliwość dramatycznie wzrośnie nad Europą, zarówno na północy jak i na południu.
Tegoroczne lato przyniosło ze sobą ekstremalne upały, dlatego też cała Europa jest od dłuższego czasu dotknięta długotrwałym brakiem deszczu, co zdaniem Toretiego, doprowadziło do jeszcze gorszej suszy niż cztery lata temu.
Czytaj też: