Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli podczas egzaminów? Dyrektor CKE odpowiada

"Jeżeli wszyscy nauczyciele w danej szkole podjęliby strajk, egzaminy nie mogłyby się odbyć" - ostrzega w rozmowie z RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. Nadal nie wiadomo czy wszyscy pedagodzy przystąpią do akcji protestacyjnej.

Share
Strajk nauczycieli podczas egzaminów? Dyrektor CKE odpowiada
Źródło: East News, Fot: Mateusz Grochocki
d483wfa

Szef Komisji ma nadzieję, że testy uda się przeprowadzić bez problemów. "Liczymy, że nawet jeśli strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia, to przecież może być zawieszony na czas przeprowadzania egzaminów" - mówi Smolik. Protest pedagogów ma rozpocząć się na dwa dni przed egzaminem gimnazjalisty i na tydzień przed testem dla ósmoklasistów.

Termin bez zmian

CKE opublikowało w środę specjalny komunikat. Informuje w nim, że daty zaplanowanych egzaminów nie zostaną zmienione. "Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa" - podkreśla Centralna Komisja Egzaminacyjna.

d483wfa

Jedynym przypadkiem, w których Komisja może zmienić datę egzaminów, jest złamanie prawa podczas przeprowadzania samego testu. Chodzi m.in. o ujawnienie arkusza testowego lub podejrzenie, że do takiej sytuacji mogło dojść.

Nauczyciele przeciw

Pedagodzy domagają się od Ministerstwa Edukacji Narodowej podwyżki o 1000 złotych. Związek Nauczycielstwa Polskiego próbował w tej sprawie negocjować z szefową resortu edukacji, Anną Zalewską. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

"MEN poza próbą przekonania nas, że odpowiedzialnymi za poziom naszego wynagrodzenia są tylko i wyłącznie samorządy, nie przedstawiło żadnej propozycji" - mówił po negocjacjach prezes ZNP Sławomir Broniarz.

d483wfa

O tym ile szkół i nauczycieli weźmie udział w ogólnopolskim strajku dowiemy się pod koniec marca. Wtedy też zakończy się związkowe referendum o przystąpieniu do akcji. "Strajk jest możliwy, jeśli frekwencja wyniesie co najmniej 50 proc. i większość głosujących opowie się za" - informuje Broniarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Egzaminy przesunięte przez strajk nauczycieli? "To nie problem"

d483wfa

Podziel się opinią

Share
d483wfa
d483wfa
Więcej tematów