Trwa ładowanie...

Strajk Nauczycieli 2019. Emocje rosną, rząd nie ma nowych propozycji

Za nami czwarty dzień strajku nauczycieli i drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Mimo propozycji wznowienia rozmów, którą złożyło w liście do wicepremier Beaty Szydło ZNP, raczej nie ma na nie szans. Rząd nie ma nowych propozycji dla strajkujących. Protest trwa nadal.

Strajk Nauczycieli 2019. Emocje rosną, rząd nie ma nowych propozycjiŹródło: Forum, fot: Anatol Chomicz
d196bju
d196bju

Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł spokojnie. Mimo trwającego strajku nauczycieli udało się skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach, w których gimnazjaliści przystępowali do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do wicepremier Beaty Szydło z prośbą o wznowienie negocjacji. Związkowcy oczekiwali nowych propozycji od rządu. - Cały czas jest przygotowane porozumienie gwarantujące wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, które mam nadzieję, że zostanie podpisane jeszcze przez dwie centralne związkowe - odpowiedziała Szydło. - W imię odpowiedzialności za oświatę i los polskiej szkoły proszę centrale, by podpisały porozumienie - zaapelowała była premier.

Strajk nauczycieli 2019: ZNP nie zawiesi strajku

- Ja jeszcze raz podkreślam: my proponujemy i prosimy, żeby ten protest zawiesić na czas egzaminów. Po egzaminach jesteśmy gotowi do szerszej rozmowy - stwierdziła Szydło.

Zobacz także: Jak Anna Zalewska przeżywa strajk nauczycieli? Joanna Lichocka tłumaczy

Szef ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział krótko: "Powtarzam, nie zawieszamy strajku".

d196bju

Nauczyciele biorący udział w strajku, nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których protestują. ZNP, przy wsparciu Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli”, uruchomiło Fundusz Strajkowy. Wpłacić pieniądze na specjalne konto może każdy. Jedną z osób, które natychmiast zadeklarowały wpłatę był były prezydent Lech Wałęsa. Wpłacił na Fundusz Strajkowy tysiąc złotych, czyli - jak stwierdził - swoją "trzynastą emeryturę".

Strajk nauczycieli 2019: Stanisław Karczewski poucza pedagogów

Wiele emocji wzbudziła wypowiedź marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. - Znowu zostanę zhejtowany i skrytykowany, bo kiedyś już mówiłem, przy sporze z lekarzami rezydentami, że powinno się pracować dla idei. Ja pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei, a dla dzieci jeszcze tym bardziej powinniśmy pracować - stwierdził pytany o strajk nauczycieli.

d196bju

Atmosferę podgrzała też informacja, którą przekazał Sławomir Broniarz, o wejściu policjantów do jednego z gimnazjów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szef ZNP mówił, że doszły do niego informacje, iż funkcjonariusze pytali o strajkujących. Policja zaprzeczyła jednak tym doniesieniom.

Strajk nauczycieli 2019: "Łańcuch światła" - czyli wiece poparcia

O godz. 20 na ulicach kilku polskich miast - m.in. Poznania, Wrocławia i Łodzi zgromadzili się ludzie, by wyrazić poprzez "Łańcuch światła z wykrzyknikiem" poparcie dla nauczycieli. Podobne wiece mają się odbyć w piątek, m.in. w Warszawie.

W piątek ostatni dzień tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Ponad 350 tys. uczniów z całej Polski przystąpi do sprawdzianu z języka obcego nowożytnego.

d196bju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d196bju
Więcej tematów