Staniesz na wadze przed wejściem do samolotu? Propozycja Amerykanów
Federalna Administracja Lotnicza USA (FAA) chce wprowadzić procedury ważenia pasażerów przed lotem. Wiąże się to z obawami przed przeciążeniem samolotów i postępującym problemem otyłości w społeczeństwie.
Nie tylko waga bagaży, ale też samych pasażerów ma być sprawdzona przed lotem. I choć może wydawać się to dyskryminujące dla osób otyłych, to zdaniem Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) jest niezbędne, by zapobiec potencjalnemu niebezpieczeństwu.
Celem nowego projektu rozporządzenia, skierowanego do wszystkich linii lotniczych pod jurysdykcją FAA, jest zarówno zapewnienie komfortu wszystkim podróżnym, jak i uniknięcie przeciążenia samolotu.
Średnia waga pasażerów nieaktualna
W komunikacie FAA z czerwca 2020 r. czytamy, że szacowania wagi muszą zostać zaktualizowane, gdyż z biegiem czasu uległy przedawnieniu.
Włodzimierz Cimoszewicz ostrzega, że Polska może stracić wielkie pieniądze
Jak zauważa "Daily Mail", obecnie wskaźnik otyłości w USA szacowany jest na 42,2 proc. społeczeństwa. Co więcej, okazało się to szczególnie groźne w czasie pandemii, kiedy to otyłość została uznana za jednego z głównych winowajców wysokiej śmiertelności chorych na COVID-19.
Federalna Administracja Lotnicza USA zaproponowała, by przewoźnicy przeprowadzali ankiety przed odlotem, a następnie losowo ważyli kilka osób przed wejściem na pokład.
Ważenie dyskryminujące?
Propozycja FAA wzbudziła szereg zarzutów. Komentatorzy zauważają, że ważenie może okazać się dyskryminujące dla pasażerów z nadwagą i otyłością.
W projekcie Federalnej Administracji Lotniczej znajduje się jednak zapis, zgodnie z którym pasażerowie powinni mieć prawo do odmowy udziału w badaniu.
W takiej sytuacji pracownicy linii lotniczych powinni zważyć innego, losowo wybranego pasażera. Ponadto, zgodnie z zaleceniami, pomiar powinien odbyć się w takim miejscu, aby żadna postronna osoba nie mogła zauważyć jego wyniku.
Jak jednak przyznaje Crystal Essiaw, rzeczniczka FAA, - Chociaż ważenie klientów przy bramce jest jedną z opcji, większość operatorów prawdopodobnie będzie polegać na zaktualizowanych metodach szacowania masy pasażerów.
Otyłość - plaga naszych czasów
22 maja ustanowiony został Europejskim Dniem Walki z Otyłością. Stało się tak w 2009 roku za sprawą Narodowego Forum Otyłości i Belgijskiego Stowarzyszenia Osób Otyłych. Jego twórcy zwracają uwagę mieszkańców Starego Kontynentu, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia jest sprawą wielkiej wagi.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z chorobą tą zmaga się już 800 mln osób, a ich liczba stale rośnie.
Źródło: Daily Mail/Independent