Stało się, Finlandia w NATO. Padły słowa do Rosji i Szwecji
Finlandia stała się 31. członkiem NATO. Taką decyzję podjęli w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu. To znaczne wzmocnienie sił NATO w bilansie z Rosją. Na dołączenie do Paktu Północnoatlantyckiego czeka jeszcze Szwecja.
Po wymianie niezbędnych dokumentów między ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w kwaterze głównej NATO w Brukseli Finlandia została we wtorek 31. członkiem Sojuszu.
Finlandia w NATO. "Historyczny dzień"
- Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO - powiedział szef fińskiej dyplomacji. - Otrzymawszy dokument akcesyjny możemy ogłosić, że Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego - oświadczył Antony Blinken.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: To on będzie następcą Putina? "Równie radykalny"
Finlandia została przyjęta do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w jego historii. W wyniku tej akcesji NATO podwoiła długość swoich granic z Rosją.
- Dziś witamy Finlandię w NATO, w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję. Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników na świecie - powiedział z kolei szef Sojusz Jens Stoltenberg. - Putin chciał raz na zawsze zamknąć drzwi NATO - powiedział Stoltenberg, dodając, że rosyjski przywódca osiągnął odwrotny cel do zamierzonego.
Prezydent Finlandii: duża ulga
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podkreślił, że dla jego kraju ten "dzień jest historyczny, bo bezpieczeństwo i stabilizacja są niezwykle istotne". Czekamy na pełną ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO - dodał prezydent Finlandii. Z fińskiego punktu widzenia, członkostwo Szwecji jest bardzo ważne - podkreślił Niinistö.
Jak zaznaczył, proces ratyfikacji członkostwa Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim "nie był aż tak trudny, niemniej to duża ulga", że Finlandia została przyjęta do NATO. Podkreślił, że jego kraj nie zamierza nikogo atakować.
Po spotkaniu z dziennikarzami przed siedzibą NATO w Brukseli po raz pierwszy na maszt wciągnięta została flaga Finlandii.
Flagi Sojuszu znalazły się z kolei przed gmachem MSZ w Helsinkach.
"To kluczowe dla bezpieczeństwa rejonu Morza Bałtyckiego i całego Sojuszu" - napisała we wtorek na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas, komentując przystąpienie Finlandii do NATO. "Teraz czekamy na jak najszybsze powitanie w Sojuszu także Szwecji" - dodała.
Finlandia w NATO. Zyskuje też Polska
Komentatorzy wskazują, że posunięcie to jest strategicznym ciosem dla prezydenta Rosji Władimira Putina, który od dawna krytykuje NATO i działania Sojuszu wykorzystuje jako częściowe usprawiedliwienie dla agresji wobec Ukrainy. - Zyska też Polska, ale Putin będzie musiał zareagować - mówi Wirtualnej Polsce gen. Bogusław Pacek. - Mogą paść też nowe groźby - dodaje gen. Mirosław Różański.
Finlandia ma dobrze wyszkolone siły zbrojne z elitarnymi oddziałami zdolnymi do działania w temperaturach poniżej zera na dalekiej północy. Kraj ten ma również dużą armię rezerwową i inwestuje znaczne środki w nowy sprzęt, w tym dziesiątki wyprodukowanych w USA myśliwców F-35.
Finlandia w NATO. Sojusz czeka na Szwecję
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Sąsiednia Szwecja również złożyła wniosek, ale jej proces akcesyjny wciąż trwa.
W ubiegły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie do niego Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.
Wojna w Ukrainie. Narada w Brukseli
Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli szefowie MSZ państw sojuszniczych będą rozmawiali m.in. również o dalszej pomocy Kijowowi w wojnie z Rosją. Mają też wyrazić zgodę na rozpoczęcie prac nad opracowaniem wieloletniego programu wsparcia dla Kijowa.
Rozmowy mają także dotyczyć pogłębiania współpracy w takich obszarach jak cyberobrona, nowe technologie czy przeciwdziałanie dezinformacji. Dodatkowo na wtorek zaplanowano także posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.